Kapesní psi pocházejí z Blízkého východu

Malá plemena psů, která dnes najdeme po celém světě, "hodně cestovala". Podle nové studie mají své kořeny na jediném místě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čivava krátkosrstá / Chihuiahua

Čivava krátkosrstá / Chihuiahua | Foto: Martin Smrček

Různá plemena psů "kapesní velikosti" si nesou stejnou mutaci v genu IGF1. Mutace byla poprvé objevena v roce 2007 a její souvislost s malým vzrůstem psů potvrdila i nová studie vědců z několika amerických univerzit. Mutaci vědci našli téměř u všech ze studovaných 23 plemen malých psů a skoro žádného z 15 větších. Nejjednodušší vysvětlení je, že mutace vznikla u společných předků ještě předtím, než se domestikovaní psi rozšířili prakticky po celém světě.

Vědci zjistili, že mutovaný gen IGF1 se nejvíce podobá genu vlků z Izraele, Íránu a Indie. Mutace se poprvé objevila asi před 12 000 let - tedy nedlouho poté, co lidé začali domestikovat psy. Redukce velikosti je při domestikaci zvířat obvyklá a můžeme ji najít například u prasat, koz a hovězího dobytka. Teorii, podle které malí psi pocházejí z Blízkého východu, podpírají také archeologické nálezy. Na Blízkém východě byly objeveny kosti malých psů, které jsou staré 12 000 let. V Belgii, Německu a Rusku sice byly objeveny psí pozůstatky staré 13 000 až 31 000 let, ale ty patří velkým psům.

Zdroj: BMC Biology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme