Kde je v Praze nejvíc slavíků? Odhalila 19. komentovaná ornitologická procházka

Víte kde najdete v Praze nejvíc slavíků? Sázkou na jistotu je podle ornitologů čtvrť Hodkovičky. Na poměrně malém území v blízkosti řeky jich hnízdí několik a především večer si sem můžete přijít poslechnout pravý slavičí koncert. Pokud navíc využijete pozvánku České ornitologické společnosti, uvidíte třeba i to, jak se slavíci odchytávají a kroužkují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ornitologové evidují odchyceného slavíka

Ornitologové evidují odchyceného slavíka | Foto: Lucie Husárová 1

Ornitolog Lukáš Viktora ví přesně, kde a jak natáhnout jemnou síť, aby mohl slavíka bezpečně chytit. Především se snaží ptáky zbytečně nestresovat:

„Abyste zvýšila pravděpodobnost, že se pták chytí, musíte místo vybrat přesně tam, kudy lítá, nebo mu pustit nahrávku jiného samce a sázet na jeho teritoriálního chování, kdy se ho snaží objevit a vyhnat. Reproduktor se pověsí na větev a spustí. Je potřeba vědět do jaké výšky ho umístit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Husárová se Zblízka vypravila poslouchat zpěv slavíků.mp3

O životě ptáků získávají ornitologové informace díky kroužkování a zatím je to nejspolehlivější způsob výzkumu.

„Používá se český kroužek, a když ho má pták delší dobu, tak je špinavý a tím pádem se dobře čte,“ vysvětluje Viktora.

O komentované procházky je zájem

Lukáš Viktora stačil během vycházky, kterou Česká ornitologická společnost organizuje, zkontrolovat a také okroužkovat několik slavíků. Navzdory vlezlé zimě dorazilo do Hodkoviček asi patnáct lidí.

„Líbilo se mi to velice. Za války se tu nesmělo stavět, takže pánové chodili poslouchat slavíky. Přišel jsem kvůli tomu, abych si ve svých 80 letech mohl poslechnout slavíky,“ říká obyvatel Hodkoviček, který se procházky zúčastnil.

Někteří lidé se pokoušejí hlasy ptáků sami rozeznat: „Koupila jsem si kazetu a zkoušela jsem se to naučit doma. Ale když je tam víc hlasů, tak za chvíli nevím, jak zpívá ten první,“ říká účastnice procházky.

Ornitolog Tomáš Telenský radí, aby si lidé dojmy, které z ptačího zpěvu mají, zapisovali:

„Třeba u slavíka zní hlas šťavnatě. Cokoliv vám ten hlas připomíná si zapište a vybaví se vám to, když ptáka uslyšíte.“

Slavičí ráj pomalu mizí

Hodkovičky, především část kolem Vltavy, jsou slavičím rájem, dodává Tomáš Telenský. Vadí jim ale likvidování křovin, které potřebují k životu nejen slavíci:

„Takzvané čištění břehů připravuje spoustu ptáků o hnízdní možnosti. Hodkovičky jsou ale jistota. Slyšeli jsme slavíky i v Milíčovském lese, ale tam jich nebylo tolik jako tady.“

Ornitologové pořádali sérii exkurzí Vítání ptačího zpěvu u nás už po devatenácté. Navazují na tradici založenou v roce 1983 v britském Birminghamu.

Lucie Husárová 1, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme