Kde vzala Země své oceány

Astrobiologové se nepřestávají udivovat nad tím, jak rychle – pouhých 600 milionů let po jejím vzniku – se na Zemi objevil život. Možné vysvětlení nabízí pozemský původ oceánů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oceán

Oceán | Foto: Isifa/Getty Images

Vodu měla naše planety vždy, protože materiál, ze kterého vznikla, ji obsahoval ve stopových množstvích. Desítky až stovky ppm se však vědcům zdály příliš málo pro vznik oceánů. Předpokládá se, že většinu vody do nich dodal led z komet a meteoritů během období silného bombardování, které skončilo před 3,9 miliardami let. Nová studie však ukazuje, že hledat mimozemský původ oceánské vody není tak docela nutné.

Geoložka Linda Elkins-Tatonová z Massachusettského technologického institutu provedla chemickou a fyzikální analýzu meteoritů, které jsou analogické hmotě, z níž vznikly planety. Data použila k vytvoření počítačové simulace planety podobné Zemi v časných fázích existence. Model ukazuje, že podstatná část vody z roztavených hornin mohla rychle vytvořit páru v atmosféře, která po ochlazení planety zkondenzovala a dopadla na povrch Země. Přestože vody v zemském plášti bylo méně než v písku Sahary, stačilo by její odpaření a kondenzace na vznik oceánů hlubokých stovky metrů. Celý proces by zabral jen pár desítek milionů let, což znamená, že oceány na naší planetě mohly šplouchat už před 4,4 miliardami let. Život by pak měl na svůj vznik daleko víc času, než se zatím předpokládá.

Zdroj: Astrophysics and Space Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme