Kladivouni mají výjimečné prostorové vidění

Bizarní tvar hlavy žraloků kladivounů dokonale objasnila studie jejich vidění. Díky "kladivu" totiž neexistuje prostor, do kterého by se žralok musel ohlížet přes rameno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladivoun tiburo (Sphyrna tiburo)

Kladivoun tiburo (Sphyrna tiburo) | Foto: Valerie Everett, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0

Žraloci kladivouni mají přední část hlavy rozšířenou do stran, takže připomíná kladivo, na jehož stranách sedí oči. Proč se u nich vyvinul právě takový tvar hlavy není zcela jasné, ale jedna skupina vědců tvrdí, že kladivouni vidí lépe než jiní žraloci. Teorii teď poprvé experimentálně otestovali vědci z Florida Atlantic University, kteří v laboratoři zkoumali mláďata několika druhů kladivounů. Kolem očí jim nechali probíhat horizontální nebo vertikální paprsky slabého světla a měřili elektrickou aktivitu oka.

Výsledky studie ukázaly, že kladivouni dokážou ve vertikálním směru vidět plných 360 stupňů světa kolem sebe. Díky tomu mohou současně sledovat kořist, která plave nad nimi i pod nimi. Vědci také zjistili, že zorná pole obou očí se překrývají, což znamená, že navzdory zvláštnímu posazení svých očí kladivouni mají binokulární vidění. Překryv zorných polí je u kladivounů dokonce větší než u jiných druhů žraloků a roste s šířkou hlavy. U kladivouna křídlohlavého (Eusphyra blochii), který má největší "kladivo", činí překryv 48 stupňů, zatímco u kladivouna bronzového 32 stupňů. Zorná pole žraloka citronového (Negaprion brevirostris), který má normální tvar hlavy, se překrývají jen o 10 stupňů. Při pronásledování rychle se pohybující kořisti, jako jsou například sépie nebo rejnoci, má proto kladivoun před svým příbuzným velkou výhodu.

Kladivoun | Foto: University of California

Zdroj: Journal of Experimental Biology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme