Kladrubský hřebčín hlásí první letošní přírůstek. Je to hřebeček

V kladrubském národním hřebčíně skončilo čekání na první letošní hříbě. Mládě starokladrubáka se narodilo v pátek večer, o 12 dní dřív, a je to hřebeček. Má se čile k světu a nejvíce ho zajímá mateřské mléko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřebeček starokladrubáka dostal jméno Generalissimus Extracta 49 | Zdroj: ČTK

Ředitel hřebčína Jiří Machek je rád, že klisna porodila hříbě bez vážnějších komplikací.

Je to prý zasloužilá matka a lidé od koní jsou pyšní na to, že jedno z jejích dětí to dotáhlo hodně daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Národním hřebčíně v Kladrubech se narodilo první letošní hříbě. Hřebeček se jmenuje Generalissimus Extracta 49. Natáčel Ondřej Wolf

„Už měla přes deset hříbat, dvě její dcery máme zařazeny v chovu a jeden její syn dokonce slouží v dánských královských stájích,“ popisuje Machek.

Čerstvě narozený hřebeček dostal noblesní jméno – Generalissimus po otci a Extracta po matce. Přesně Generalissimus Extracta 49.

„Protože jméno začíná názvem kmene, ze kterého pochází jeho otec, to znamená Generalissimus,“ vysvětluje ředitel hřebčína.

Podle něj zůstane hříbě s 22letou klisnou asi šest měsíců. Už za pár dní mu ale dopřejí vycházky se staršími vrstevníky.

První letošní hříbě se narodilo v pátek v již zrekonstruované porodnici | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Pro koně je to nejpřirozenější a tím pádem jsou pak v klidu. Se stádem chodí i do výběhu a od května i na pastviny,“ uzavírá Jiří Machek.

V národním hřebčíně letos očekávají narození dalších 80 hříbat. Dohromady má chov včetně sesterské pobočky ve Slatiňanech 500 koní.

Národní hřebčín Kladruby představil první přírůstek do chovu v roce 2016 v sobotu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme