Klimatické změny a evoluce goril

Izolace přerušovaná křížením s jiným poddruhem – tak vypadala evoluce kriticky ohrožených goril nigerijských.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila nigerijská Nyango, Limbe Wildlife Centre

Gorila nigerijská Nyango, Limbe Wildlife Centre | Foto: Limbe Wildlife Centre, Julie Langford

V rovníkové Africe žijí dva druhy goril, které se dále člení do několika poddruhů. Gorila nížinná (Gorila gorilla) a gorila horská (Gorilla beringei) se od sebe oddělily před 0,9 až 1,6 miliony let. Vznik poddruhů je mladší záležitost – nová studie dokazuje, že kriticky ohrožený poddruh gorily nigerijské (Gorila gorilla diehli) se od goril nížinných (Gorila gorilla gorilla) oddělil teprve před 17 800 lety. Tým amerických a německých vědců to zjistil při zkoumání mikrosatelitní DNA živých goril i 100 let starých muzejních exponátů.

Data ukazují, že přestože k rozpadu druhu došlo před 17 800 lety, oba poddruhy i poté občas procházely obdobími vzájemného křížení. Vědci je vysvětlují klimatickými změnami. Během pleistocénu pralesy expandovaly a gorilám tak umožnily osídlit nová území. Poté se ovšem začaly opět zmenšovat, což gorily rozdělilo na dvě populace, z nichž se začaly vyvíjet samostatné poddruhy. Další kolo klimatických změn však umožnilo jejich opětovné setkání a křížení. Tento koloběh se zastavil přibližně před 420 lety.

Gorily nigerijské, kterých dnes žije méně než 300, v posledních 320 letech trpí ztrátou genetické diverzity. Jaký vliv to bude mít na životaschopnost jejich populace, se nedá přesně říci. Vzhledem k tomu, že evolučním „hrdlem láhve“ gorily prošly teprve nedávno, vědci nevylučují, že s nárůstem populace by se diverzita mohla obnovit.

Zdroj: BMC Evolutionary Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme