Klisny koně Převalského putují do Mongolska, čeká je tam návrat do přírody

Pražská zoologická zahrada posílá do Mongolska další čtyři klisny koně Převalského. Zvířata odpoledne odletěly armádním letadlem CASA z pražského letiště ve Kbelích. Jejich cíl je oblast Gobi B na západě Mongolska. Zvířata zde budou vypuštěna do volné přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klisny koně převalského byly před převozem uspány. Na místě sledoval situaci Viktor Daněk. | Foto: Viktor Daněk

Pražská zoo organizuje návrat převaláků do volné přírody už pošesté. „V Mongolsku jsou potřeba zejména klisny. Měly by být nepříbuzné a v dobrém zdravotním stavu,“ říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Chovatelé vybrali pro přesun posledního druhu divokého koně čtyři klisny. Vypustí je v přísně chráněné oblasti Gobi B, kde divocí převaláci dříve žili.

Jména klisen jsou Heia, Reweta, Nara a Heilige. Veterinář převaláky uspal během nakládání. Zbytek své cesty absolvují v čilém stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klisny koně převalského byly veterinářem před odjezdem uspány. Celou situaci sledoval Viktor Daněk.

Bedna, ve které koně cestují, je zevnitř opatřena nástřikem z feromonů. „Ten přípravek by je měl uklidnit. Používáme ho už od prvního transportu,“ popisuje Bobek.

Klisny předtím strávily několik posledních měsíců v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Tam o ně pečovala chovatelka Lenka Kardová.

„Teď před nima leží ta nejhorší část a tou je transport,“ říká Kardová. Sama si prý oddechne, až když koně poprvé vyběhnou do mongolské stepi.

„Gobi B je to nejpřirozenější prostředí, a proto i nejlepší místo pro jejich návrat do volné přírody,“ dodává Bobek.

Pražská zoo ve spolupráci s armádou už předtím přepravila do Mongolska celkem devatenáct kusů koně Převalského, kterým se narodilo dalších patnáct potomků.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme