Klisny koně Převalského strávily první noc v národním parku Gobi B

Mongolsko přivítalo čtyři klisny koně Převalského z evropských chovů. Zvířata už spokojeně cválají aklimatizační ohradou, ve které zůstanou, dokud si na nové prostředí nezvyknou. Tým z pražské zoo, který transport koní organizoval, si teď může konečně oddychnout. Byla to ale dlouhá a náročná cesta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koně Převalského na cestě do národního parku Gobi B | Foto: Tea Veseláková

Armádní CASA s klisnami koně Převalského hladce přistála na letišti v mongolském Bulganu za pomoci českého pilota a navigátora Petra Mázla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu klisen koně Převalského z Česka do národního parku Gobi B sleduje redaktorka Tea Parkanová

Po dvacetihodinovém letu je třeba koně v bednách co nejrychleji naložit na nákladní auta a vyjet směrem ke stanici Tachintal v národním parku Gobi B.

I když je celá akce do puntíku naplánovaná, nějaký problém se může objevit každou chvíli. Týmu z pražské zoo se ale ve spolupráci s místními daří všechny nečekané potíže rychle vyřešit.

„Navlhčujeme houně, aby tam neměli takové horko, aby se tam zbytečně nepařili a neměli tam vysokou teplotu,“ říká ošetřovatel. Počasí nakonec koním přeje, je pod mrakem a fouká chladnější vítr, což je pro koně dobře.

Koně Převalského na cestě do národního parku Gobi B | Foto: Tea Parkanová

Místní vyhlížejí příjezd klisen

Cestou kolona dvakrát zastaví, aby chovatelé koně napojili a aby veterinář zkontroloval, jestli jsou všechny klisny v pořádku.

Návrat divokých koní
Zoo Praha dlouhodobě usiluje o zachování ohroženého druhu koně Převalského. Od roku 2011 uskutečnila ve spolupráci s Armádou ČR již čtyři transporty koní, chovaných v lidské péči, zpět do jejich domoviny - mongolských stepí. Zároveň podporuje správu národního parku Gobi B, když pomáhá zajistit potřebnou techniku jeho strážcům, kteří zejména sledují populaci koní v terénu a v době tuhých zim je přikrmují.

Po dvacetihodinovém letu a dalších osmi hodinách na cestě klisny konečně dorazily do Tachintalu. Strážci národního parku vykládají bedny se zvířaty v aklimatizační ohradě a konečně se blíží okamžik, na který tu všichni čekali.

První vybíhá ze své bedny Querida z českého chovu, vzápětí za ní poklusem odbíhají také Rabea a Kirá a jako poslední z bedny pomalu vychází Paradis.

„Po páté jsme dovezli koně do Mongolska. Vyběhli, jsou v pořádku, takže jsme štěstím bez sebe. I když tentokrát to trvalo strašně dlouho. Nikdy jsme je nepouštěli takhle pozdě a nikdy ta cesta nebyla takhle úmorná,“ říká Českému rozhlasu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Je to pro něj večer plný emocí. A nejen pro něj - šťastný příjezd koní Převalského do země jejich předků s ním slaví strážci národního parku i místní, kteří se sem na vypuštění klisen přijeli podívat.

Přírodní rezervace Gobi B | Foto: Český rozhlas

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme