Klisny koně Převalského z Dobřejova se v Mongolsku dobře adaptovaly

Mongolské stepi jsou bohatší o čtyři koně Převalského. Pražská zoo minulý týden vypravila do Mongolska delegaci, kterou tvořily klisny Anežka, Spela, Xara a Greta. Armádní letouny CASA sice mají špatnou pověst, ale koňskou delegaci nezklamaly. Koně se nyní seznamují s novým prostředím národního parku Gobi B., zatímco jejich lidský doprovod již přicestoval zpátky do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klisny v aklimatizační ohradě | Foto: Zoo Praha, Miroslav Bobek

Adaptaci zvládly klisny v prvních čtyřech dnech velmi dobře, byť přeprava pro ně byla v přepravních boxech náročná. Některé klisny byly v boxech i 36 hodin, proto byly po příletu vypuštěny už v noci, do aklimatizační ohrady.

„Vycházely ven trošku strnule, druhý den ráno už to ale bylo podstatně lepší a další den už pobíhaly po ohromném čtyřicetihektarovém výběhu tak, jako by vůbec neopustily Dobřejov a neměly za sebou tak dlouhý transport,“ popisuje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, který byl součástí lidského doprovodu klisen.

Časový šestihodinový posun přitom klisny také nijak výrazně neovlivňuje, důležité teď bude jejich přizpůsobení na podmínky mongolské stepi, která se vyznačuje mimo jiné extrémními teplotními rozdíly mezi létem a zimou i mezi dnem a nocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtyři klisny koně Převalského si zvykají na podmínky mongolské stepi zatím výborně

„Hodně se tady v těchto dnech mění i počasí, jiná je navíc i potrava a obecně je to jiné prostředí. Přizpůsobit se budou muset i rozdílným tamním parazitózám,“ vyjmenovává Bobek.

Velmi zásadní bude i to, jak se klisny dokážou propojit s divokými stády. Tzv. návrat přirozených instinktů vyžaduje samozřejmě čas.

„Vloni to probíhalo hodně zajímavě. Naše tři klisny a jeden hřebec byli v aklimatizační zóně a za klisnami tam přeskočil jeden místní hřebec, který se jich ujal a vytvořil si z nich stádo. Do volné přírody byl nejdříve vypuštěn hřebec, který měl ještě možnost se do ohrady vracet, na jaře potom byly vypuštěny i klisny, z nichž dvě potom porodily hříbata.“

Co se týče letošního transportu, všechny čtyři klisny budou do jara ještě v aklimatizační ohradě, další postup budou potom čeští odborníci probírat se svými mongolskými kolegy.

Ondřej Černý, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme