Klokani s nízkými emisemi

Australští klokani dama zřejmě ukazují cestu ke snížení emisí metanu ze střev dobytka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klokan dama (Macropus eugenii) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, User: Mathae

Klokan dama (Macropus eugenii, anglicky wallaby) je malý druh klokana, který pochází z Austrálie. Váží nanejvýš 9 kg a maximální výška sotva přesahuje půl metru. Tito klokani jsou výjimeční tím, že na některých ostrovech u západního pobřeží Austrálie celoročně žijí bez zdroje sladké vody. Byli pozorováni, jak pijí mořskou vodu, která jim díky zvláštnímu uzpůsobení ledvin neškodí. Výjimečný je i jejich trávicí systém. Když tráví rostlinnou potravu dobytek a jiní přežvýkavci, vytváří se v jejich střevech velké množství silného skleníkového plynu metanu.

Střeva klokanů dama však produkují pouze pětinu množství metanu, které do naší těžce zkoušené atmosféry vypouštějí přežvýkavci. Mezinárodní tým vědců zjistil, že příčinou tohoto rozdílu je složení střevní mikroflóry. Ve střevech klokanů dama převažují bakterie ze skupiny Succinivibrionaceae, které místo methanu vytváří sloučeninu sukcinát. Ta mezi skleníkové plyny nepatří, takže se dá říci, že trávicí procesy klokanů jsou velice ekologické. Vědci spekulují, že by bakterie, které dostaly označení WG-1 (Wallaby Group 1), mohli využít k vytvoření modifikovaného dobytka, který by produkoval menší množství metanových emisí.

Zdroj: Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme