Kočkodani vyžadují učitelky

Opice kočkodani jsou ochotné učit se od svých bližních. Věc má ale háček: „učitelem“ musí být samice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kočkodani obecní červenozelení (Chlorocebus pygerythrus)

Kočkodani obecní červenozelení (Chlorocebus pygerythrus) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Wouter van Vliet

Kočkodani obecní červenozelení (Chlorocebus pygerythrus) žijí v tlupách 10 až 50 jedinců, které vedou dominantní samci. Svou hierarchii ale mají i samice a výše postavená matka své společenské postavení předává své dceři. Tlupy kočkodanů také vykazují určité kulturní chování, které se přenáší z generace na generaci. Proces učení studovali švýcarští zoologové na tlupách kočkodanů, které divoce žijí v jihoafrické rezervaci Loskop Dan Nature Reserve.

Jakmile si opice na vědce zvykly a jejich přítomnost braly jako neškodnou a samozřejmou, dali jim zoologové plátky jablka uzavřené v dřevěné bedně. K tomu, aby se opice dostala k potravě, si musela buď přitáhnout dvířka na jedné straně, nebo odsunout jiná dvířka na opačném konci bedny. Průzkum obvykle zahájili dominantní samci a samice, které při otvírání bedny pozorovali ostatní členové tlupy. A jakmile dostali šanci, i oni se vydali pro kousek jablka. Pokud bednu jako první otevřel samec, snažili se ostatní členové tlupy náhodně otevírat jedna nebo druhá dvířka. V případě, že bednu jako první otevřela dominantní samice, se jejím příkladem řídili mnohem víc. Celých 80 % členů tlupy si k otevření bedny vybralo stejný způsob, jaký jim samice předvedla.

Důvod, proč kočkodani jako učitele uznávají pouze samice, zřejmě spočívá v organizaci jejich tlup. Samci po dosažení dospělosti odcházejí od matek a stávají se členy jiných skupin. Samice naopak celý život tráví v jedné tlupě, mají úzké vztahy s jejími členy a dobře znají místní prostředí. Pro ostatní opice jsou proto v rolích učitelů „důvěryhodnější“ než samci.

Zdroj: ScienceNow

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme