Kolem Británie plavou dva typy kosatek

V severním Atlantiku se zřejmě nevyskytuje jen jeden, ale rovnou dva typy kosatek, které se liší velikostí i chováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosatka | Foto: Montclair State University

Kosatky dravé (Orcinus orca) žijí v oceánech celého světa. Vědci už dlouho vědí o tom, že smečky kosatek z Pacifiku a Antarktidy se vzájemně odlišují svým chováním, migračními zvyky i typem kořisti. U kosatek z Atlantiku až dosud žádné podobné rozdíly zaznamenány nebyly. Přesto se místní populace kosatek rozdělila na dva typy, které časem mohou vytvořit oddělené druhy.

Mezinárodní tým vědců zkoumal zuby kosatek, které během posledních 200 let zavítaly do vod severního Atlantiku kolem Velké Británie. Výsledky studie ukázaly, že zdejší vody navštěvují dva typy kosatek, které vědci provizorně označují jako typ 1 a typ 2. Kosatky typu 1 mají v dospělém věku silně opotřebované zuby. Izotopová analýza zubní skloviny odhalila, že hlavní složku jejich potravy tvoří ryby, které kosatky "nasávají" do úst. Na zubech dospělých kosatek druhého typu není patrné skoro žádné opotřebení. Důvodem zřejmě je, že tyto kosatky loví výhradně jiné mořské savce, např. tuleně a delfíny. Potravní specializace vyústila v rozdíly v tělesné velikosti, která se liší asi o dva metry: zatímco samci kosatek typu 1 obvykle měří 6,6 metru, druhý typ dorůstá délky až 8,8 metru.

Ochočená kosatka Keiko se proslavila rolí ve filmu Zachraňte Willyho | Foto: US Department of Defense, Licence Public Domain, volné dílo

Oba typy kosatek se také odlišují zbarvením a místy výskytu: rybožravé kosatky typu 1 obývají především východní část severního Atlantiku a vody kolem Británie. Kosatky typu 2, které jsou specializované na lov mořských savců, naproti tomu bývají pravidelně vídány u západního pobřeží Skotska a Irska. Analýza mitochondriální DNA ukázala, že mezi oběma typy kosatek existují rozdíly také na genetické úrovni. Podle vědců jsou proto kosatky ze severního Atlantiku na nejlepší cestě k tomu, aby se časem rozdělily dva oddělené druhy.

Zdroj: BBC, Molecular Ecology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme