Komár přežije zásah dešťové kapky

Vědci vyvrátili mýtus o komárech, kteří kličkují mezi kapkami deště. Komáři se kapkám nevyhýbají, protože ani přímý zásah jim neublíží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár, který určitě nezemřel následkem nárazu dešťové kapky. Ilustrační foto

Komár, který určitě nezemřel následkem nárazu dešťové kapky. Ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: grafikd

K nebezpečím, kterým musí čelit letící hmyz, patří kolize s dešťovými kapkami. Komár a kapka jsou přibližně stejně velcí, ale kapka je asi 50krát těžší. Snadno si tedy můžeme představit, že kolize může být pro komára smrtelná. Zároveň však víme, že komárům se dobře daří ve vlhkých oblastech, kde mrholení a déšť bývá téměř na denním pořádku. Tento paradox zaujal inženýry z Georgijského technologického institutu v Atlantě. Vytvořili speciální box, ve kterém pokusným komárům simulovali déšť a veškeré dění uvnitř snímali vysokorychlostní kamerou.

Ze záznamů je patrné, že komáři se vůbec nesnaží dešťovým kapkám vyhýbat. Komár, který za letu dostane přímý zásah dešťovou kapkou, ztratí stabilitu. Během okamžiku ji však získá zpět a zcela nedotčeně pokračuje ve své cestě. V dalších experimentech nahradily hmyz pěnové kuličky naplněné kapalinou, které byly stejně těžké jako průměrný komár. Sledování jejich kolizí s kapkami vody ukázalo, proč déšť komárům nevadí. Kapka vody, která narazí na lehoučkého komára, se nerozstříkne, ale zdeformuje. Přitom ztratí jen dvě procenta své rychlosti. Výsledný efekt je proto příliš malý na to, aby komára zranil, nebo mu zásadněji narušil let.

VIDEO

Zdroj: Fluid Dynamics

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme