Koně Převalského mířící do Mongolska budou nosit satelitní vysílače
Další čtyři koně Převalského vyslala pražská zoo v rámci projektu Návrat do přírody do stepí v Mongolsku. Chovatelé je v pondělí odpoledne naložili do armádního letounu CASA na letišti v Kbelích. Zoo Praha dvě klisny vybavila i satelitními vysílači.
Překládání koní si vyžádalo sílu asi deseti lidí. Jedna bedna s koněm váží zhruba půl tuny. Když se zavřely dveře do armádního speciálu, roztočily se vrtule a armádní letadlo CASA bylo připraveno k odletu.
„Poletíme dvě mezipřistání, obě jsou v Rusku. Jedno je v Kazani, druhé v Novosibirsku. Celkový let bude 15 hodin plus dvě hodiny na zemi, takže koně budou v letadle 17 hodin,“ počítá pilot Jiří Ulvr.
O odletu koní Převalského do Mongolska informovala reportérka Magdalena Medková
Kapitána čeká v Mongolsku těžké přistání. Se čtyřčlennou posádkou na něj prý tři týdny trénoval na povrchu ve Španělsku. „V koncovém letišti se bude přistávat na nezpevněnou plochu, což je vlastně uválcovaná plocha se železnými rošty. Takže je to nestandardní přistání. Ale toto letadlo je na to uzpůsobené,“ tvrdí.
Letadlo se odlepilo od země přesně v 15 hodin. Na koně celou cestu dohlíží šest chovatelů. „Ty klisny jsou utlumené, to je stejné jako v předchozích letech. Navíc náš veterinář ještě využívá feromony, které je mají uklidnit. Současně je uklidňuje také to, že dostávají napít, dostávají trochu sena, mrkev a podobně, zkrátka přítomnost chovatelů, kteří se o ně starají,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Na řadu přišla náhradnice
Koně se na odlet připravovali šest měsíců v chovné stanici v Dolním Dobřichově, kde klima nejvíce připomíná podmínky mongolských stepí. K odletu byly připravené čtyři klisny. Jednu z nich museli chovatelé na poslední chvíli vyměnit za náhradnici, protože se odmítala postavit na nohy.
„Může to být nějaká predispozice, že hůř snáší ten uzavřený prostor. Mohla to být větší nervozita, mohla to být náhoda. Těžko říct, ale zkrátka nesmíme vůbec nic podcenit,“ vysvětluje Bobek.
Čtveřici koní po příletu čeká ještě asi 250 kilometrů dlouhá cesta do přírodní rezervace Gobi B, kde stráví následující půlrok v karanténě. Pak je tamní chovatelé vypustí stejně jako ty předešlé do divoké přírody.
„Dvě klisny jsou vybaveny satelitními vysílači, jedna dokonce i kamerou, takže o jejich pohybu budeme mít přehled i tady v České republice online,“ informuje Miroslav Bobek.
Kůň Převalského z Mongolska vymizel v 70. letech minulého století. Druh přežil jen díky odchovu zoologických zahrad. Jako držitel světové plemenné knihy má pražská zoo jedno z největších stád na světě. Od roku 2011 posílá koně v rámci projektu Návrat do přírody zpět do jejich původní domoviny.