Koně Převalského v Mongolsku dostanou seno i díky benefiční akci

Koně Převalského, kteří se v létě z pražské zoo přestěhovali do Mongolska, zdárně prospívají. Je i jejich již volně žijící druhy však čekají zimní měsíce. Pro případ krutých zim je potřeba dodat do národního parku seno. K získání peněz na jeho nákup má přispět i benefiční akce Pro Kopyto v pražském Rock Café. Organizátoři však především chtějí upozornit na samotný projekt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klisny v aklimatizační ohradě

Klisny v aklimatizační ohradě | Foto: Zoo Praha, Miroslav Bobek

„Koně si svoji obživu samozřejmě najdou. My tuto akci pořádáme hlavně proto, abychom veřejnosti ukázali celý projekt, aby ho jeho organizátoři mohli lépe představit, poukázat na jeho úskalí a podobně,“ vysvětluje pořadatelka akce Kristýna Nováková.

Dnešní program začne v Rock Café Fashion marketem. „Asi 20 vystavovatelů mělo za úkol vytvořit něco koňského, třeba náramky, náušnice, sukně s motivem koně,“ popisuje Nováková.

Od 16 hodin je na programu loutkové divadlo Vo koňovi a v půl šesté začne přednáška a promítání dokumentu za účasti ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli pořadatelka akce Pro Kopyto Kristýna Nováková a ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek

„Vstupné 150 korun budeme vybírat až od 20 hodin koncert, kdy začíná koncert. Vystoupí na něm třeba Gipsy, Bůhví, Viktor Sodoma a další,“ říká Nováková.

Přání organizátorů je vybrat zhruba 60 tisíc korun. Miroslav Bobek je za celou akci velmi rád a částku považuje za zcela dostačující.

„My už jsme nějaké seno nakoupili z prostředků, které máme k dispozici. Pokud se seníky doplní, bude to jedině dobře. Nejde o nějaké horentní náklady. Já to opravdu beru jako upozornění na ten projekt. Jsem velmi vděčný, že se v tom někdo angažuje bez ohledu na osobní prospěch, že akce vznikla zcela nezávisle na zoo Praha a organizátorech transport,“ říká Bobek.

Nakolik budou koně seno potřebovat, bude záviset na průběhu zimy. „Třeba před dvěma lety byla zima, kdy napadl sníh, který na povrchu promrzl. Koně se nemohli prohrabat k vegetaci. Rangeři jim přiváželi seno, ale nemohli se dostat do všech míst.

V roce 2011 se také uskutečnil historicky první český transport koní Převalského do Mongolska | Foto: Petr Zavadil

Financovali jsme proto stavbu seníku, který je uprostřed národního parku Gobi B. A v něm budou zásoby sena, aby nebylo nutné ho tam dopravovat,“ vysvětluje Bobek.

Koně se však podle něj postupně musí podmínkám přizpůsobit. Původně totiž migrovali a v případě zim odcházeli na jih do oblasti Číny. To se musejí znovu naučit. Seník je tak hlavně v pozici jakési záchranné vesty na lodi.

Do Mongolska byli v průběhu posledních 20 let dopraveni čtyři koně v zahraničních transportech. „Letos jsem měl možnost jednu z těch klisen vidět, má už 7 hříbat, je babičkou,“ popisuje Bobek a dodává:

„Pokud jde o koně přepravené námi, z těch tří klisen přepravených loni spolu s hřebcem dvě porodily zdravá hříbata. Letos jsme přepravili čtyři klisny, které jsou zatím v aklimatizační ohradě. Podle posledních zpráv jsou zcela v pořádku.“

Kateřina Kozmová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme