Konec zraněným dravcům. Na Havlíčkobrodsku postavili speciální sloupy elektrického vedení

Pařát III – nový sloup elektrického vedení postavili u Věžnice na Havlíčkobrodsku. Při jeho stavbě použili speciální materiály, které zamezují popálení ptactva o dráty elektrického vedení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální sloup pro ptáky

Speciální sloup pro ptáky | Foto: Václav Hlaváč

Mezi Novými Dvory a Věžnicí stojí takových sloupů hned několik. Už na první pohled je patrné, že jsou vyrobené z jiných materiálů. Navíc jsou vybavené bidlem.

Ochránci přírody si od novinky slibují, že ubude zraněných dravců. Ročně se jich o elektrické vedení spálí tisíce.

„Vycházíme z toho, že každoročně se do stanic pro hendikepované živočichy dostává kolem pěti set dravců poraněných elektrickým proudem,“ říká Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový typ sloupu elektrického vedení chrání u Věžnice na Havlíčkobrodsku ptáky před popálením. Při stavbě použili speciální materiály. Víc o novince natočil reportér Milan Kopecký

Do stanic se přitom dostane jen mizivé procento. O uhynulé ptáky se totiž postarají lišky a divočáci.

Už dříve byly snahy o ochranu ptactva před dráty elektrického vedení. Ale opatření nebyla úspěšná.

„Klasicky třeba ty plastové hřebeny, které se instalovaly na rovinné konzoly vedení 22 a 35 kW. Ukázalo se, že ty plasty jsou málo životné, po dvou třech letech odpadávaly a sloupy byly ještě více nebezpečné,“ dodal Hlaváč.

Novou metodu ochrany, která je kromě běžných sloupů použitelná i na sloupy v odbočkách vedení a na jeho konci, vyvinuli ochránci přírody spolu s energetiky.

První testy byly před kamerami s nasazenými dravci, vysvětluje konstruktér Ondřej Maurer:

„Ta linka byla vybavena monitorovacím zařízením, které jsme využili pro analýzu pohybu těch ptáků v bezprostřední blízkosti konzol a stožárů.“

Vedení vysokého napětí u Věžnice je prvním počinem energetiků. V Česku je ale dalších asi 750 tisíc sloupů a podle příslušné normy mají jejich vlastníci deset let na to, aby je dostatečně zabezpečili.

Milan Kopecký, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme