Kontaminovaný hmyz ohrožuje masožravky

Na celém světě ubývá nejen obojživelníků, ale také masožravých rostlin. Příčinou záhadného fenoménu mohou být kovy v životním prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masožravá rostlina (Ilustrační foto.)

Masožravá rostlina (Ilustrační foto.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mnoho masožravých rostlin, jako jsou láčkovky, špirlice a rosnatky, se dostalo na červený seznam ohrožených druhů kvůli ztrátě životního prostředí, jeho znečištění, a také kvůli ilegálnímu obchodování se vzácnými rostlinami. Potenciální ohrožení představovaly také kovy, které se akumulují v potravním řetězci a mohou kontaminovat hmyz, kterým se masožravky živí. O tom, jaký dopad může mít hmyz plný kovů na populace masožravek, ale odborníci zatím věděli jen málo.

Otázky vzbuzovaly především dva druhy kovů: toxické kadmium a měď, která je důležitá pro růst rostlin. Britští biologové krmili kovem kontaminovanými mouchami masožravky špirlice bělolisté (Sarracenia leucophylla). Zjistili, že měď na rostliny žádné negativní účinky nemá. Zato kadmium se projevilo jako skutečná pohroma: jeho ionty se hromadily ve stoncích a svými toxickými účinky přerušovaly růst rostliny. Kontaminace hmyzu kadmiem je přitom relativně častá, protože tento kov se do životního prostředí dostává z hnojiv, nátěrů i dalších produktů. Autoři studie proto nevylučují, že právě kadmium může být jedním z faktorů, které masožravky dělají stále vzácnějšími.

Zdroj: American Chemical Society, Environmental Science & Technology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme