Koráli blednou, jejich růst se může úplně zastavit

Korálové útesy ničí extrémní horka, varuje americký list New York Times. Letošní vedra zvýšila nebezpečí jejich postupného úhynu. Další příčinou je vyšší kyselost vody způsobená oxidem uhličitým v atmosféře. Ve hře je celý rozsáhlý ekosystém korálových útesů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes | Foto: NASA, public domain

Blednutí se nevyhýbá žádným oblastem a vědci ho evidují od Thajska po Texas, píše New York Times. Počítačové předpovědi teploty vody navíc naznačují, že koráli v Karibském moři projdou drastickým vyblednutím během následujících několika týdnů.

„Korál žije ve formě polypu v symbióze s řasou, která mu dodává barvu. K blednutí dochází proto, že řasa korál opustí a on dožívá bez dodavatele barviva. Pokud ono oteplení vody trvá dlouho, víme, že koráli trpí, jsou ve stresu a možnost opětovného spojení s řasou klesá,“ vysvětluje Ondřej Plášil z Laboratoře fotosyntézy Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor ve Světě o jedné Rádia Česko s Ondřejem Plášilem z Laboratoře fotosyntézy Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni

Pokud teplota klesne, mohou se zbývající řasy začít znovu množit a pomoci polypům zotavit se. V horším případě polypi uhynou a korál je mrtvý. I na něm se ovšem mohou znovu uchytit noví polypi, ale celková ekologie útesů může být trvale změněna.

„Uvažujeme o dvou příčinách: zvýšení teploty a zároveň kyselosti vody, která souvisí se zvyšujícím se množstvím oxidu uhličitého v atmosféře,“ tvrdí Plášil.

Podle dlouholetých měření poklesl růst korálů v turisticky atraktivních destinacích za poslední desítky let zhruba o čtvrtinu. Týká se to Rudého moře stejně jako Velkého bariérového útesu.

„Zdá se, že se problém akceleruje. Podle dlouhodobých odhadů by se ve druhé polovině 21. století mohl růst korálů úplně zastavit,“ varuje Plášil.

Ohroženi jsou mořští živočichové i lidé

Korálové útesy jsou ostrovy vysoké biodiverzity. Nejbohatší jsou okolo Indonésie, jsou to stovky a tisíce druhů, které na sebe navazují další živočichy. Jejich zánik by tedy ohrozil rozsáhlé ekosystémy, ale také rybolov, který živí miliony lidí.

V historii jde o druhé známé globální blednutí korálových útesů. A vědci doufají, že to tentokrát nakonec nebude tak zlé jako v roce 1998, kdy v mělkých vodách odumřelo odhadem šestnáct procent korálových útesů.

Ondřej Černý, Naďa Bělovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme