Kosatky a záhada ženské menopauzy

Proč mají ženy menopauzu, je dlouholetá evoluční záhada. K jejímu vyřešení teď vědce překvapivě posunuly dva rody mořských kytovců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosatka

Kosatka | Foto: Montclair State University

Lidé se od kosatek a kulohlavců na první pohled nesmírně liší, ale jednu věc s nimi mají společnou: menopauzu. Jsou to jediné tři rody savců, u kterých samice přestávají být plodné v relativně nízkém věku. Vědci z univerzit v Cambridge a Exeteru tvrdí, že klíčem je životní styl všech tří druhů. U lovců a sběračů bylo obvyklé, že se mladé ženy odtrhly od své tlupy a hledaly si partnera jinde. Na počátku svého reprodukčního života tedy byly členkami skupiny, se kterou nebyly nijak geneticky spřízněné. S přibývajícím věkem se ale situace změnila – žena měla v tlupě své děti, vnuky a pravnuky, takže jí byla čím dál více geneticky příbuznější. Tím vznikla role „babičky“, která spíš než z vlastního rozmnožování profituje z reprodukčního úspěchu svých potomků.

Sociální chování u kosatek a kulohlavců je zcela jiné. Vědci ale zjistili, že roli babiček nahrává stejně jako u lidí – i u samice kosatky platí, že čím je starší, tím víc je příbuzná ostatním členům své smečky. Vědci tak vůbec poprvé objevili spojovací článek mezi lidmi a dvěma druhy „menopauzálních“ kytovců. Babičkovská role sice asi nebude jediný faktor, ale dobře vysvětluje, proč se menopauza vyskytuje právě jen u těchto tří savčích rodů.

Zdroj: University of Exeter

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme