Krávy s dírou v boku. Chovatelé zjistí správné složení krmiva. Ochránci považují zákrok za krutý

VIDEO. Tyto krávy se od těch ostatních příliš neliší, jen mají na boku větší kulaté „okno“. Chovatelé se jím kdykoli mohou podívat přímo do žaludku. U spousty živočichů by takový tunel znamenal smrt, ne však u krav, které mají žaludek složený ze čtyř částí. Tento zákrok nicméně rozděluje chovatele a ochránce zvířat. Pro první je užitečný, pro druhé příliš krutý. Takzvaná rumenostomie nebo fistulace krav není v Česku běžně rozšířená. Informuje o tom server Ekolist.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy s dírou v boku rozdělují chovatele a ochránce zvířat

Krávy s dírou v boku rozdělují chovatele a ochránce zvířat | Foto: Dori, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 United States

Chirurg během přibližně hodiny a půl vytvoří do boku krávy kruhovou díru. Tato plastová kanyla pak za čtyři až šest týdnů zaroste do těla zvířete a je jen volným otvorem, podobně jako stopa po náušnici nebo piercingu, píše server Ekolist.cz.

Chovatel nebo veterinář následně mohou kdykoli odebírat vzorky z jejího bachoru, tedy největšího žaludku krávy, kde každý den končí 20 až 30 kilogramů potravy. A to aniž by zvíře jakkoli ohrožovali.

K čemu takový zákrok je? Farmáři mohou například lépe určovat, jaká potrava krávě vyhovuje nebo jak zmenšit nadýmání skotu.

Krávy s dírou v boku rozdělují chovatele a ochránce zvířat | Foto: flickr.com Creative Commons Attribution 2.0 Generic devra

Prostřednictvím tohoto kruhovitého „okna“ se také dají odebírat zdravé žaludeční šťávy, které se mohou potom přidat do potravy nemocného kusu a pomoct mu tak s obnovou mikroflóry v případě zdravotních problémů.

Fistulace nebo rumenostomie má ale své odpůrce. Ochránci zvířat označují metodu za krutou, tato praxe je podle nich dokladem šíleného barbarství.

Metodu používají například farmáři ve Spojených státech nebo Švýcarsku. Čeští chovatelé o ní také vědí, někde už ji dokonce zkoušejí, běžná praxe to ale v Česku není.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme