Křečci v rolích alkoholiků

Chronická konzumace alkoholu narušuje chod biologických hodin a její účinky přetrvávají i v době abstinence. Křečci, kteří byli vybráni do nové studie, by o tom mohli vyprávět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křeček pouštní

Křeček pouštní | Foto: University of Utah, Denise Dearing

Alkohol v mozku ovlivňuje suprachiasmatické jádro (SCN), ve kterém se skrývají naše hlavní "biologické hodiny". Kontrolují takzvaný cirkadiánní rytmus, což je zhruba 24 hodinový cyklus regulující spánek, aktivitu, uvolňování hormonů, chuť k jídlu, zažívání a tělesnou teplotu. Narušení správného chodu biologických hodin dramaticky zvyšuje riziko vzniku deprese, kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Vědci ze dvou amerických univerzit studovali vliv alkoholu na cirkadiánní rytmus na křeččích.

Křečci jsou sice noční zvířata, ale jejich denní rytmus se stejně jako u lidí řídí podle denního světla. Vědci křečky rozdělili do několika skupin, které dostávaly k pití různé dávky alkoholu. První skupina nedostala ani kapku a pila jen čistou vodu. Druhá měla vodu s 10 % alkoholu a třetí skupina si dopřávala alkoholové opojení po 20 % alkoholu. Na tomto místě je třeba poznamenat, že křečci dávají přednost alkoholu před vodou, takže nuceným alkoholismem nijak netrpěli.

Výsledky studie byly zajímavé. Křeččím alkoholikům se jejich biologické hodiny začaly opožďovat. Křečci z abstinenční skupiny začali být aktivní hodinu před svítáním. Zvířata z druhé skupiny (10 % alkoholu) oproti nim zaspávala o půl hodiny a skupina těžkých alkoholiků (20 % alkoholu) dokonce o necelou třičtvrtěhodinu. V další fází experimentů se z alkoholiků stali nedobrovolní abstinenti, ale jejich denní rytmus se do konce studie už nesrovnal a křečkové se naopak začali probouzet už dvě hodiny před svítáním. Co z toho plyne? Podle autorů studie alkohol biologickým hodinám brání vnímat podněty jako je svítání, které upravují jejich chod.

Výsledky studie zveřejnil odborný časopis American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme