Krkavci si namlouvají samičky gestikulací

Ukázat prstem na předmět, ke kterému chceme přilákat pozornost druhého člověka, dokážeme už jako batolata. Psychologové považují ukazovací gesta za jeden ze základních kamenů lidského dorozumívání. Nejnovější studie nicméně dokazují, že gestikulace směrem k objektu, na který chceme upozornit, není vlastní jen člověku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkavec velký

Krkavec velký | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Uživatel: Aconcagua

Osvojili si ji i primáti chovaní v zajetí, kteří ji odkoukali od svých ošetřovatelů. A Simone Piková z německého Institutu Maxe Plancka pro ornitologii ji vypozorovala i u krkavců velkých (Corvus corax).

Ti tvoří podobně jako lidé monogamní svazky a svá partnerství navazují právě tak, že se na sebe snaží přilákat pozornost druhého pohlaví. Příroda je pro tyto situace sice nevybavila pestrými ocasními krovkami jako například pávy, nadělila jim ale mohutné vysoké zobáky, kterými dokáží uchopit větvičku, kus mechu nebo i kámen. A právě jimi mávají na svého vyhlédnutého partnera. Sexuální podtext takového chování je přitom nezpochybnitelný, protože na jedince stejného pohlaví se krkavci obrací jen výjimečně.

Výzkum Simone Pikové, zveřejněný v časopise New Scientist, by nám mohl naznačit, jak se vyvíjela liská schopnost dorozumívání. Někteří ornitologové ale vyzývají k opatrnosti. Naznačují, že údajná krkavčí ukazovací gesta by ve skutečnosti mohla být pouhými hnízdícími rituály, nebo chováním vyvolaným hormony.

Zdroj: New Scientist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme