Krkonoše jsou prý ostrovem Arktidy uprostřed Evropy

Krkonošský národní park existuje právě 50 let. V Česku je nejstarší a ve střední Evropě pak unikátní. Pokud se sečte dohromady český a polský národní park, pak jsou Krkonoše největším chráněným územím v centrální části starého kontinentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park | Foto: Luboš Veverka

Krkonoše jsou prostě ostrůvkem unikátní přírody v centru Evropy. „O Krkonoších se říká, že je to ostrov Arktidy uprostřed Evropy,“ tvrdí Michal Skalka ze správy parku a pokračuje:

„Když se podíváte na hlavní hřeben Krkonoš, uvidíte krajinu, která je stejná jako ve střední Skandinávii nebo Snowdonii. Ty jsou ale dost daleko. Ve střední Evropě máme takovou tundru právě jen a pouze v Krkonoších, to je na nich unikátní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátnosti Krkonoš informoval reportér Jiří Fremuth

V Krkonoších roste 1300 druhů rostlin a žije 400 různých druhů obratlovců.

„Je tady celá řada endemitů, tedy druhů, které se vyskytují jen a pouze v Krkonoších. Mezi ty nejznámější patří třeba jeřáb sudetský, který nikde jinde na světě nenajdete. Také zvonek český nebo celá řada jestřábníků,“ popisuje Skalka a doplňuje:

„Když se podíváme na zvířata, máme tady dva endemity. Jedním je malý plž, vřetenovka utajená krkonošská, který je opravdu nenápadný a málokdo ho pozná a najde, a pak je to huňatec žlutopásý.“

Šest milionů turistů ročně

Ročně do Krkonoš přijíždí šest milionů turistů. To je vzhledem k relativně malé rozloze parku - 550 kilometrů čtverečních - obrovské číslo. Správa parku se snaží skloubit ochranu unikátní přírody a rozvoje regionu.

„Některé aktivity však skloubit nelze. Tam, kde to lze, jsme to už v minulosti udělali, ať jsou to různé cyklostezky, třeba i do první zóny. Stejně tak je vyhrazený ledopád pro ledolezce nebo skialpinistické trasy v lokalitách, které nejsou tak problematické,“ říká za Krnap Radek Drahný.

Krkonoše však nejsou zdaleka jenom adrenalinové sporty, ale hlavně úchvatná příroda. A ta si podle Michala Skalky zaslouží chránit.

„Nejzajímavější místa z hlediska nás, ochranářů, jsou ta na hlavním hřebeni, kde je ta tundra. Ale máme tady i krásné květnaté horské louky,“ dodává Skalka.

Krkonošský národní park - mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme