KRNAP letos nabídne k prodeji 200 vánočních smrčků s certifikátem

Pracovníci Krkonošského národního parku (KRNAP) dokončili prořezávání vytipovaných lokalit. Z lesů teď odvezli poslední z 200 smrků, které poslouží jako vánoční stromky. Lidé je mohou koupit 17. prosince na vrchlabském náměstí. Zájem bývá každoročně velký. Všechny stromy navíc získají certifikát FSC, který potvrzuje, že s nimi bylo zacházeno ekologicky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Ramach ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) vyřezává smrčky v okolí Špindlerova Mlýna | Zdroj: ČTK

Vybaveni ručními pilkami se lesníci vydávají do okolí Špindlerova Mlýna. Aleš Ramach ze Správy Krkonošského národního parku vybírá menší smrčky, které utiskují ostatní stromy.

„Výřezem uvolňujeme stromy, které chceme, aby tam zůstaly a měly větší prostor k rozvoji a životu. Takže uvolňujeme buď ze skupinek jehličnatých, nebo uvolňujeme listnáče,“ vysvětluje.

Lesníci vyřezávají pouze smrky, těch je ostatně v Krkonoších nejvíc. Tyto prořezy jsou podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného nutné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lesníci z KRNAPu vyřezali poslední vytipované stromky, již brzy je jako vánoční nabídnou zájemcům

„Ty stromky by stejně byly uříznuté a zůstaly by v lese jako biomasa, takže my je akorát v předvánočním čase nabídneme veřejnosti,“ upozorňuje.

Lesníci letos odvezli celkem 200 smrků, tedy méně než loni. Nebylo totiž zapotřebí tolik prořezávek. „Stromky teď budou uskladněny v chladu tak, aby vydržely do Vánoc,“ přibližuje Drahný.

Každý smrk také dostane cedulku s certifikátem. „V Krkonoších jsou lesy obhospodařovány ekologickým způsobem, to znamená, že tady nejsou dělány žádné holoseče, nepoužívá se chemie, jsou zde dodržovány i sociální aspekty práce lidí v lese, a to právě ten certifikát dokládá,“ říká Drahný.

Aleš Ramach ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) vyřezává smrčky v okolí Špindlerova Mlýna | Foto: ČTK

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme