KRNAP slaví 50. narozeniny. Správa parku připravila ve Vrchlabí vzdělávací a kulturní program

Přesně před 50 lety vznikl Krkonošský národní park (KRNAP). Pokud se spojí rozloha českého a polského parku, pak je možné mluvit o největším chráněném území ve střední Evropě. Správa KRNAPu připravila na celý den ve Vrchlabí ekologicky-vzdělávací a kulturní program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studniční hora a Sněžka | Foto: Standa Soukup

Vznik KRNAPu schválila před 50 lety vláda. Historie parku ale sahá mnohem dál. Už v roce 1904 zřídil první krkonošskou rezervaci na Strmé stráni Labského dolu Jan Nepomuk hrabě Harrach.

Na území krkonošského parku pramení hned čtyři řeky – Mumlava, Jizera, Labe a Úpa. Roste tam 1300 druhů rostlin, některé jsou endemické – vyskytují se tedy právě jen v Krkonoších, například jeřáb nebo zvonek krkonošský. Lidé mohou pozorovat na 400 druhů obratlovců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O 50. narozeninách KRNAPu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Jiří Fremuth

Navzdory poloze a nízké nadmořské výšce mají Krkonoše himalájské a arktické klima.

Nejvyšší české hory jsou magnetem pro turisty - ročně jich přijíždí až 6 milionů. Největším návštěvnickým lákadlem jsou lyžařská střediska nebo nejvyšší hora Sněžka.

Přírodní bohatství je ale koncentrováno na relativně malé rozloze (550 metrů čtverečných) a tak ochrana unikátního prostředí často nejde dohromady s cestovním ruchem.

Správa KRNAPu připravila na celý den vzdělávací a kulturní program. Ráno se ve Vrchlabí ekologicky vzdělávaly především děti, odpoledne probíhala na zahradě informačního centra kulturní přehlídka.

V 19 hodin vystoupí na náměstí T.G. Masaryka skupina The Tap Tap, zazpívá Lenka Dusilová a v 21 hodin se návštěvníci mohou těšit na známého milovníka přírody a fotografa vážek – zpěváka Dana Bártu.

Krkonošský národní park - mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Michaela Vydrová, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme