Krokodýlí farma Velký Karlov začne regulovat počet zvířat. Agroturistický účel se ale nezmění

Nová vyhláška ministerstva zemědělství umožní od března poprvé v Česku legálně zabíjet krokodýly nilské na maso. Vítají to chovatelé ve Velkém Karlově na Znojemsku. Budou tak moci zákonným způsobem regulovat počet svých krokodýlů. Těch žije ve Velkém Karlově a v teráriu v Jevišovicích víc než dvě stě. Porážka čeká asi 130 z nich. Náklady na chov jsou totiž extrémně vysoké.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krokodýlí farma u Znojma

krokodýlí farma u Znojma | Foto: Pavel Kudrna

Podle dlouholetého pracovníka krokodýlí farmy ve Velkém Karlově Josefa Čepa nebyla původním cílem chovu krokodýlů na Znojemsku jejich porážka.

„Krokodýl se dá velice kvalitně využít z pohledu financí. Ale tohle nikdy nebyl záměr ani původního, ani současného vlastníka založit tady krokodýlí farmu, na které budou na nějakých jatečních odpadech vykrmované veliké skupiny krokodýlů pro porážku,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za krokodýly se do Velkého Karlova vypravila reportérka Alena Kusáková.

Ředitel Agro Jevišovice Antonín Kyjovský upozorňuje, že chov krokodýlů v takovém počtu je v našich klimatických podmínkách extrémně náročný.

„Celkově nás to topení stojí až dva miliony korun ročně. Potřebuje mít 28 stupňů teplotu vody a vzduchu celoročně, protože on pod 25 stupňů začíná hybernovat. Musí se to vytápět, temperovat, čistit voda a samozřejmě krmit,“ vypočítává.

Regulace počtu krokodýlů o více než 60 procent nebude ale podle něj znamenat konec pro krokodýlí farmu.

„V prohlídkovém teráriu zůstane zhruba 30 zvířat, kde samozřejmě jednu část toho terária budeme zkoušet oddělit a ten prvotní zájem je přirozeně mít tady ta zvířata v takovém počtu, aby to sloužilo pro agroturistické účely,“ přibližuje plány.

Krokodýl nilský se v uzavřeném chovu dožívá až úctyhodných 99 let věku a za týden spořádá dvě až tři kuřata.

Líheň krokodýlů | Foto: Kateřina Kosová, Zoo Jihlava

„Oni teprve začínají dorůstat pohlavní dospělosti. Některé ze samic už měly snůšky vajec, ale ty byly prozatím jalové, protože ty samice první dvě až tři snůšky snášejí vajíčka a čistí si tím organismus. Myslíme si, že v letošním a příštím roce už by mohly být doufejme nějaké pokusy úspěšné,“ věří ředitel.

Josef Čep ale zdůrazňuje, že chovatelé budou možné množení krokodýlů regulovat. „Chov v českých podmínkách pro jateční účely bude vždycky nerentabilní, protože tady tolik odpadního tepla nemáme. Musí jasně převažovat ten agroturistický účel nad účelem porážkovým,“ vysvětluje.

Porážka asi 130 kusů krokodýlů bude probíhat postupně zhruba jeden rok pod dohledem veterinární správy.

Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme