Krokodýlové surfují na oceánských proudech

Mořští krokodýlové nejsou nijak dobří plavci, ale i přesto dokážou cestovat na ohromné vzdálenosti. Nedostatek vytrvalosti totiž nahrazují talentem k surfování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) s akustickým sledovacím zařízením

Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) s akustickým sledovacím zařízením | Foto: Australia Zoo

Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) obývá území jižní a jihovýchodní Asii, Indonésii i severní pobřeží Austrálie. Areál jeho výskytu je největší ze všech krokodýlů a vypovídá o tom, že ačkoli se druh drží především v ústí řek a v mangrovových porostech u pobřeží, nedělají mu problém ani zaoceánské cesty. O tom ostatně svědčí i pozorování krokodýlů daleko na otevřeném moři. Pro zoology byly krokodýlí cesty hádankou, protože tito největší žijící plazi, kteří dosahují délky přes 6 metrů, nikdy nebyli pokládáni za příliš vytrvalé plavce.

Záhadu vyřešili australští vědci, kteří celý rok studovali skupinu 20 dospělých krokodýlů z pobřeží Queenslandu. Díky akustickému sledovacímu zařízení zjistili, že krokodýli sice opravdu nejsou špičkoví plavci, ale zato umí skvěle surfovat. Na cestu se vydávají jen v případě, že jim nahrává příliv a voda proudí ve směru jejich cesty. Jakmile se proudění obrátí, vylezou na břeh nebo se potopí ke dnu řeky, kde v klidu vyčkávají na další čas přílivu. Analýza předchozích pozorování ukázala, že surfařskou strategii krokodýli využívají i při cestách v oceánu. Díky ní mohl jeden krokodýl mořský urazit cestu dlouhou 590 km za pouhých 25 dní.

Zdroj: Nature News, Journal of Animal Ecology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme