Kroužkování sokolů: slaňování skály a ochranné rukavice

Nejrychlejší pták na planetě – sokol stěhovavý – se podle všeho natrvalo uhnízdil v Česku. Už to vypadá tak, že úsilí ochránců přírody nebylo marné a vynaložené peníze nezmizely v černé díře. Přitom ještě před třiceti lety se ornitologové zoufale rozhlíželi po krajině, jestli neuslyší alespoň jeden výstražný pokřik tohoto dravce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportér Ľubomír Smatana slaňuje skálu

Reportér Ľubomír Smatana slaňuje skálu | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Dnes v Česku hnízdí kolem padesáti párů. Nejvíce jich je v Národním parku České Švýcarsko, který lze považovat za jejich novodobou líheň. Nic na tom nezměnili ani vykradači hnízd.

O konkrétním místu, kde se nacházíme, mluvit pro jistotu nebudeme. Lapkové jsou totiž všude. Strmá skála vydává pěknou ozvěnu. Obejdeme ji a pak slaníme dolů. „Pro toho, kdo kroužkuje, je to relativně náročné,“ říká Václav Sojka. „Musí slanit ke hnízdu a potom vylézt zpět nahoru.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kroužkování sokolů: slaňování skály i ochranné rukavice

Přicházíme kolem deváté hodiny. „Přibližně v osm hodin sokoli krmí, pak jdou opět lovit,“ vysvětluje Václav Sojka.

S Václavem Šenou se mi podařilo slanit pár metrů. Jsme u hnízda. Nacházejí se v něm dvě holátka – popelavě bílí sokoli, kteří strnule sedí. Vedle nich leží červené vejce.

„Je tu jedno neoplozené vajíčko a dvě asi 14 dnů stará mláďata,“ upřesňuje můj společník. „Samec dostane ocelový kroužek série CX, samička nepatrně větší.“

Matka obou mláďat nás zatím sleduje zpovzdáli. Varovně volá. „Mládě opatrně chytíme a nasadíme mu kroužek,“ ukazuje Václav Šena. Mládě se cuká a seká zobákem. I proto máme rukavice.

Popelavě bílá holátka strnule sedí | Foto: Ľubomír Smatana

Hlavní význam kroužkování spočívá v možnosti sledovat, jakým směrem se sokoli šíří nejen u nás v republice, ale po celé Evropě. Konkrétně v národních parcích České a Saské Švýcarsko letos z hnízd vylétne kolem 40 mláďat.

K vykrádání hnízd už dnes nedochází

Ještě před 30 lety byl sokol stěhovavý poměrně vzácný pták. V současnosti už je jeho populace četnější. Vykrádání hnízd už dnes hrozí mnohem méně než dříve.

„Ještě před 15 lety jsme mívali poměrně vážná podezření, že některá hnízda byla vykradena. Posledních deset let se to však už nestává,“ dozvídám se.

Ornitolog a specialista na sokoly Václav Šena doplňuje: „Dnes se dá sokolí sameček koupit přibližně za 12 tisíc korun. Samice stojí až 35 tisíc.“

Sokol stěhovavý už kdysi na českém území vyhynul. V 80. letech ho ochránci přírody vrátili do oblasti Českosaského Švýcarska. Právě tady je dnes jeho populace nejčetnější.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme