Kubánští krokodýli mizí kvůli křížení

Kriticky ohrožení kubánští krokodýli se zapletli se svými americkými příbuznými. Analýza DNA potvrdila křížení, které ohrožuje existenci druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer) | Foto: licence Public Domain (eng), Trisha M. Shears

Krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer) se vyskytuje pouze na dvou místech kuby - v bažinách Zapata Swamp žije asi 3000 jedinců a druhá, menší populace se nachází na ostrově Island of Youth. Krokodýl americký (Crocodylus acutus ) naproti tomu obývá obrovská území podél břehů Atlantského a Tichého oceánu a vyskytuje se i na Kubě. Oba druhy se značně liší svou velikostí - průměrná délka krokodýlů kubánských nedosahuje ani 2,5 metru, zatímco mezi krokodýly americkými nejsou 5 metrů dlouzí jedinci žádnou výjimkou. Chov v zajetí však prokázal, že tyto druhy se mohou vzájemně křížit a vědci měli podezření, že k tomu může docházet také v kubánské divočině.

Genetická studie týmu amerických a kubánských biologů křížení naneštěstí potvrdila. Podle jejich výsledků jsou krokodýli američtí z Kuby blíže příbuzní krokodýlům kubánským než příslušníkům vlastního druhu z amerického kontinentu. DNA krokodýlů kubánských a krokodýlů amerických z Kuby se liší jen o 1 %. Rozdíly mezi krokodýly americkými z Kuby a amerického kontinentu však činí celých 8 %. Autoři studie považují křížení za jeden z hlavních faktorů, které dnes ohrožují existenci unikátních kubánských krokodýlů. Hybridizace totiž může vyústit jak ve smíchání genetické informace obou linií, tak úplnému vyhynutí jedné z nich.

Krokodýl americký (Crocodylus acutus ) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Tomás Castelazo

Zdroj: Wildlife Conservation Society

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme