Kvasinky zatápí pod rostlinným pylem

I rostliny mohou mít vlastní teplárnu. Čemeřice smrduté žijí v symbióze s kvasinkami, které jim výměnou za sladký nektar vyrábějí teplo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Claire H.

V pylu mnoha rostlin můžeme najít kvasinky, které sem zavlékají různí opylovači. Mezi rostlinami čemeřice smrduté (Helleborus foetidus) a kvasinkami ale existuje unikátní mutualistický vztah. Španělští biologové zjistili, že květy čemeřice kvasinkám poskytují sladký nektar a kvasinky na oplátku generují teplo, které zahřívá pyl. Vědci do "panenských" květů čemeřic přenášeli vzorky kvasinek a po určité době měřili teplotu vzduchu uvnitř květu. Zjistili, že květy s kvasinkami jsou v průměru o 2 stupně Celsia teplejší než květy bez nich. Pokud byla hustota kvasinek v květu zvlášť vysoká, činil rozdíl až 6 stupňů Celsia.

Vyšší teplota pylu usnadňuje šíření těkavých sloučenin, které ke květům lákají opylovače. Některé rostliny proto natáčejí květy za sluncem a jiné (například tropické rostliny raflézie s obrovskými páchnoucími květy) získávají teplo chemickými reakcemi, při kterých štěpí kyselinu salicylovou. Čemeřice jsou ale prvním známým případem rostlin, které svému pylu pořídily topení.

Zdroj: Proceedings B

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme