Kvetoucí mandloňové sady v Hustopečích u Brna lákají tisíce turistů

V Hustopečích u Brna rozkvetly mandloňové sady, které jsou unikátní nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. Záplava bílých a růžových kvítků přiláká každoročně do těchto míst tisíce turistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z mandloňového sadu u Hustopečí

Výhled z mandloňového sadu u Hustopečí | Foto: Gabriela Grmolcová

Začátky výsadby mandloní v Hustopečích sahají do 50. let minulého století, pamatuje je i tehdejší sedmnáctiletý učeň zahradnické školy v Lednici Rudolf Poslušný.

„Protože v Hustopečích a okolí rostly ve vinicích porůznu mandloňové stromy, rozhodl tehdejší krajský národní výbor, že by se v Hustopečích mohly pěstovat mandle. Jeden důvod byl ten, že se jim tady dařilo, a pak tady bylo hodně pozemků po odsunutých Němcích, ty pozemky bylo možno využít,“ vzpomíná Poslušný.

V dobách největší slávy rostlo v sadech na 17 tisíc stromů, které ročně daly asi 30 tun pecek, tedy zhruba šest tun mandlí. Teď Poslušný odhaduje, že se v Hustopečích zachovalo asi jen 1200 mandlovníků:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Štěpánky Kadlečkové o mandloňovém sadu v Hustopečích u Brna

„Veškeré výsadby, které tady zůstaly, kterých je minimum, jsem už pěstoval odmalička, od školky, to je moje celoživotní práce. Jednoduché to nebylo,“ říká sadař Poslušný s tím, že v roce 1960 vytvořili v Hustopečích mateční sad a zkoumali, jakým mandloním se bude nejlépe dařit.

Jádra se vozila ke zpracování do čokoládoven, rozdrcený prach ze skořápek se využíval k oprýskání letadel. Byl účinný a přitom nezanechával stopy. Rudolf Poslušný se vydržel sadům věnovat téměř čtyřicet let, těžce nesl jejich postupný úpadek v devadesátých letech. S nadšením naopak přivítal jejich obnovu před několika lety:

„Dřív se mi dost často stávalo, že jsem odněkud jel a automaticky jsem zamířil do těch sadů, ani jsem nevěděl proč. Samozřejmě se tam rád podívám a mám radost, že se to dává do pořádku. Že to, co jsem tam dělal celý život, nebylo marné,“ dodává Poslušný.

V sadech je i rozhledna

Z mandloňových sadů je po jejich záchraně opět turistická atrakce, před rokem v nich město nechalo vybudovat rozhlednu. Každoročně sem podle Kateřiny Pleskačové z Turistického informačního centra v Hustopečích míří davy lidí:

„K mandloňovým sadům vede naučná stezka s informačními panely a odpočinkovými místy, můžete si zvolit dvě varianty cest. Buď kolem rybníku a přírodní rezervace, nebo přímo k rozhledně, ze které je nádherný výhled do zdejší krajiny.“

Mandle v Hustopečích dozrávají v průběhu srpna a každý si je může natrhat a ochutnat.

dab, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme