Kvůli motýlům možná nevyroste plavební kanál u Přelouče. EK chce lokalitu chránit

Plány na splavnění Labe až do Pardubic budou možná muset ustoupit ochraně přírody. Ekologičtí aktivisté už 15 let bojují proti stavbě plavebního kanálu u Přelouče. Betonové koryto by totiž mělo protnout přírodní oblast Slavíkovy ostrovy, kde žijí dva druhy chráněných modrásků. Letitý spor teď může rozhodnout Evropská komise, která požaduje, aby místo bylo zapsáno na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model plavebního kanálu v Přelouči

Model plavebního kanálu v Přelouči | Foto: Ředitelství vodních cest ČR

Modrásek bahenní a očkovaný patří mezi evropsky chráněné motýly kvůli svému složitému rozmnožování. Na břehu Labe u Přelouče mají ideální podmínky. Betonový kanál pro velké lodě by však přírodní lokalitu poškodil.

Teď se má místo dostat na seznam evropsky významných míst Natura 2000. Požaduje to Evropská komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem plánů na stavbu plavebního kanálu u Přelouče přiblížila redaktorka Iveta Záleská

Tato území, která si zaslouží zvláštní ochranu, navrhuje buď vláda, nebo právě Evropská komise.

„Při předjednávání těch předchozích nařízení vlády byla vyřazena. Evropská komise shledala, že ty důvody pro to vyřazení nebyly odborné a znova tedy byla povinnost České republiky znovu tam tu lokalitu zařadit a znovu ji předjednat, právě proto, že se tam skutečně ty předměty ochrany – to znamená modrásek bahenní a modrásek očkovaný – vyskytují,“ říká Vlastimil Peřina z CHKO Železné hory.

To by však mohlo zkřížit plány loďařům, kteří chtějí u Přelouče vybudovat plavební kanál. Po patnácti letech stálých sporů s ekology jsou už jen krok od získání územního rozhodnutí – dostat by ho mohli do konce roku.

„Územní Natura 2000 samo o sobě neznamená, že se tam nesmí nic stavět, leč jsou tam potom samozřejmě mnohem přísnější parametry, to znamená, že to samozřejmě mění dokumentaci až na úroveň EIA,“ podotýká šéf Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.

Zdlouhavé získávání potřebných povolení by se tak mohlo opakovat. Fojtů si však myslí, že Slavíkovy ostrovy by do soustavy Natura patřit nemusely.

„Tyto lokality v České republice zaujímají už 9,5 procenta celkového našeho území, což je vlastně dvojnásobek toho, co předepisuje Evropská komise k tomu, aby mohla uplatnit měkčí přístup a myslím si, že bychom měli o této věci s Evropskou komisí diskutovat,“ dodává.

Ačkoliv o tom stát jedná s Evropskou komisí, do konce roku musí vláda aktualizovat seznam evropsky významných lokalit Natura 2000, jinak Česku hrozí sankce.

„Může to znamenat například omezení možnosti čerpat dotace z evropských fondů,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

K navrhovanému seznamu lokalit se ještě budou vyjadřovat dotčená ministerstva. Jasno o tom, jestli Slavíkovy ostrovy u Přelouče s chráněnými modrásky zablokují splavnění Labe až do Pardubic, bude na podzim.

kov, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme