Kvůli počasí a aktivistům ulovili Japonci sotva třetinu roční kvóty velryb

Japonsko předčasně ukončilo sezonu lovu velryb. Podle BBC ulovili japonští velrybáři necelou třetinu roční kvóty, jen 266 kytovců. Sezona začala v prosinci a roční kvóta je zhruba 900 velryb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velryba jižní (Eubalaena australis)

Velryba jižní (Eubalaena australis) | Foto: licence Public Domain (eng), Michaël Catanzariti

„Japonsko zdůvodňuje předčasné ukončení velrybářské sezony špatným počasím a sabotážemi aktivistů,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu v Jokohamě Milan Hubáček.

On sám se ale domnívá, že toto předčasné ukončení má mnohem hlubší kořeny, a sice ničivé zemětřesení a vlny tsunami, které postihly Japonsko před rokem, což vyvolalo celosvětovou vlnu solidarity. Právě z toho důvodu podle Milana Hubáčka Japonci berou v úvahu celosvětové stanovisko o lovu velryb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Jokohamě Milan Hubáček mluví o lovu velrby v Janponsku ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Už 25 let platí zákaz komerčního lovu velryb, ale Japonsko tvrdí, že loví velryby kvůli vědeckému výzkumu. Kritici naopak tvrdí, že „vědecký výzkum“ je jen zástěrka komerčního lovu.

„Podle Japonska se jedná především o výzkum zoologický a potom oceánografický. To znamená migrace velryb a podobně. Ovšem dost dobře není vysvětleno, proč výsledky tohoto výzkumu končí na řeznických pultech,“ uvedl Milan Hubáček.

Japonskou velrybářskou flotilu doprovází loď odpůrců lovu velryb Sea Shepherd. Média v posledních měsících referovala o několika střetech mezi velrybáři a aktivisty.

„Japonská veřejnost včetně médií na to prakticky nereaguje. Víceméně se setkáme se zprávami o těchto střetech pouze v mezinárodním, třeba anglicky psaném tisku,“ uvedl Milan Hubáček.

Doplnil, že proti lovu velryb nejvíce protestují cizinci dlouhodobě žijící v Japonsku. Spotřeba velrybího masa je podle něj v Japonsku velmi nízká, jde v podstatě o okrajovou záležitost.

Helena Berková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme