Kvůli suchu vosám chybí potrava. Obtěžují proto více lidi

Hasiči i zdravotnická záchranná služba evidují mnohem víc výjezdů kvůli vosám než v minulých letech. Na agresivní bodavý hmyz si stěžují lesníci nebo provozovatelé letních restaurací. Například ti v hradeckých městských lesích rozdávají hostům k pivům a limonádám plácačky, aby se mohli bránit. Podle odborníků sucho vosám příliš nepřeje. Shromažďují se proto u potravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vosa

Vosa | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Vosy tu obtěžují nás i hosty. Už jsou, přijde mi, jak mouchy – lezou po lidech, jsou oprsklé. Kolikrát se stane, že tady někdo vylije sladké pití a vosy ho poštípou,“ popsala prodavačka v kiosku na okraji královéhradeckých městských lesů Barbora Krupičková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víc výjezdů mají kvůli bodavému hmyzu hasiči i zdravotnická záchranná služba. Proč tomu tak je, zjišťoval Jiří Fremuth

S vosami letos bojuje i koupaliště Flošna. „Je to největší problém za šest let, co je koupaliště otevřené. Snažíme se s nimi bojovat, ale je jich opravdu hodně. Plavčíci tu ošetřují štípance,“ řekl jeho vedoucí Jan Konvalinka.

Podle entomologa Bohuslava Mocka je ale letos vos kvůli suchu paradoxně méně.

„Je méně ovoce nebo kvetoucích kytek, takže se pak soustřeďují tam, kde je potrava. Opticky tak někde mohou být ve větším množství, než byly třeba loni,“ vysvětlil.

Lidé a hmyz se tak setkávají častěji než v předešlých letech. Několik zavoláni o pomoc denně řeší operační středisko zdravotnické záchranné služby.

Víc zásahů zdravotníků

„V podstatě každodenní náplní činnosti posádek záchranné služby je zásah u alergické reakce. V červenci 2014 jsme zásahů měli zhruba 110, kdežto ve stejném období v roce 2015 jich bylo téměř 200,“ řekl vedoucí dispečer krajského střediska Vladimír Švába.

Upozornil, že lidé by měli volat jen u vážnějších případů pobodání. Rizikoví jsou alergici nebo starší a nemocní lidé.

„Standardně radíme chladit to místo, to je opravdu důležité, a sledovat další projevy, které signalizují závažnou alergii, která by u některých osob mohla přijít,“ dodal Vladimír Švába.

Hasiče volat navečer

Víc zásahů evidují i hasiči. V červnu a červenci vyjížděli na území hradeckého kraje kvůli bodavému hmyzu 167krát. To je dvakrát častěji než loni. Ondřej Sezima z Hasičského záchranného sboru ale zdůraznil, že mohou pomoci jen v určitých situacích.

„Je to v případech, kdy opravdu hrozí přímé ohrožení zdraví a života a v případech, kdy hasiči jsou technicky schopni zajistit takový zásah. Pokud vosy nebo sršně jsou například ve stropních konstrukcích, v podhledech budov nebo hluboko v zemi, tak je potřeba volat specializovanou firmu.“

Vhodnější je volat hasiče kvůli vosám navečer, kdy je případné odstranění hnízda snadnější.

Včela, vosa a sršeň - bodnutí | Foto: Český rozhlas

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme