Kvůli záplavám hynou zvířata v přírodě. Zejména mláďata, která nyní vyvádějí

Povodně si vybírají krutou daň i na volně žijících zvířatech v přírodě. Boj s nepříznivým počasím svádějí čápi, srnky nebo volavky. Navíc právě teď vyvádějí mláďata a třeba ptáci při opouštění hnízda padají do vody. Záchranné stanice tak zažívají krušné chvíle a odborníci varují, že povodně naruší celý ekosystém.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čápi na hnízdě ve Vlkoši

Čápi na hnízdě ve Vlkoši | Foto: Jiří Šafránek

„Tady vidíme volavku popelavou, promočeného ptáka, který byl nalezen ve vodě a zesláblý,“ ukazuje v jakési inkubační komůrce Petr Orel ze záchranné stanice v Bartošovicích vyplašeného ptáka.

„Prostě ty intenzivní dlouhotrvající deště, nepříznivé počasí a hlavně to chladno, které k červnu úplně nepatří, a zvláště teď v době vyvádění mláďat, způsobuje ta prochlazení, ty ztráty,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvířecí záchranné stanice zažívají kvůli povodním krušné chvíle. V jedné z nich, v Bartošovicích, natáčela redaktorka Andrea Čánová

Rozvážně hovořící muž sám zažil, co povodně napáchají, a je mu prý jasné, že v Čechách to bude stejné.

„Pakliže mláďata spadnou z hnízda, přímo do vody, nedá se jim pak nějakým způsobem pomoci, hlavně u ptáků. Pravděpodobně na to doplatí populace běžných druhů zvěře, jako jsou zajíci, srnčata a podobně,“ popisuje.

Ani v záchranné stanici v Bartošovicích není v těchto dnech klid, kvůli dešti musejí mnohem častěji vyjíždět. Do terénu za čápy v nebezpečí se chystá zvířecí záchranář Martin.

„Těch výjezdů je teď opravdu hodně. Já sám jich mám kolem šesti. Takže až do večerních hodin. Příjmů může být i kolem deseti denně. Dost často jsou to čápi. Nepřeje nám počasí, je chladno, deštivo. Znamená to spoustu problémů, nedostatek potravy, podchlazení a další,“ říká.

Petr Orel upozorňuje, že povodně určitě ovlivní celý ekosystém. „To znamená, že v útrobí země, kde žijí hraboši, hlodavci se v podstatě ty populace zničí. To má pak návaznost v potravinovém řetězci na predátory, kteří se jimi živí. A tak je ten řetězec to narušen a bude se nějakou dobu vzpamatovávat,“ upozorňuje.

Pokud lidé v přírodě uvidí srnče nebo třeba čápa, který potřebuje pomoc, nemají to podle odborníků zkoušet sami, ale raději zavolat odborníky právě ze záchranné stanice.

Andrea Brtníková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme