Ledová vína letos pravděpodobně nebudou. Kvůli teplému počasí

Ledová vína s označením ročníku 2014 v regálech obchodů pravděpodobně nenajdeme. Vinaři, kteří zariskovali a hrozny nechali ve vinici, aby je sklidili až s prvními většími mrazy, už svou snahu většinou vzdali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrozny, které poslouží k výrobě ledového vína

Hrozny, které poslouží k výrobě ledového vína | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

„Vzhledem k tomu, že počasí je stále teplé, nepočítáme s tím, že bychom sklízeli hrozny na výrobu ledového vína, ale počítáme s výběrem z cibéb,“ upřesnil vinař Petr Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku.

Cibéby jsou sladká vína vyráběná ze seschlých bobulí, které jsou pokryté takzvanou ušlechtilou plísní. Petr Marcinčák se na produkci těchto speciálních vín specializuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ledová vína kvůli teplému počasí letos pravděpodobně nebudou, vinaři jejich výrobu už většinou vzdali. Natáčela Štěpánka Kadlečková

Letos ve vinohradu nechal ještě tři hektary ryzlinku vlašského, ledové víno z něj ale letos po několika letech nebude. A podobné je to na celé Moravě.

„I když se stříkalo nebo jsou rezistentní odrůdy, neuchránily se vždy. Myslím si, že budou malé výjimky, snad oblasti, kde nebylo tolik srážek. Současný podzim, 15 a 16 stupňů, je pro ledová vína špatný,“ konstatoval vinař Jiří Malík z Čejče na Hodonínsku.

Ledové z mrazáku? Vyloučeno

Pokud se i přesto na trhu v příštím roce objeví ledová tuzemská vína s označením ročníku 2014, pravděpodobně budou falešná.

Mimo mikrofon vinaři často mluví o tom, že podvodníci k výrobě této speciality používají mrazicí boxy. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy je to však de facto vyloučeno.

„Kontrola proběhne vždy před samotným sběrem, když ještě nemrzne, protože v době, kdy se sbírají hrozny na ledové víno, není z personálních a technických důvodů možné kontrolovat všechny vinice najednou. Když zamrzne na požadovanou teplotu minus 7 stupňů, kontroluje se při sklizni jenom část vinic,“ vysvětlil Kopřiva.

Radomil Baloun nechal hrozny pro ledové víno asi na hektaru vinic | Foto: Hana Ondryášová

I přesto inspektoři vedou detailní evidenci, v minulosti prověřovali několik podezření na falšování ledového vína, žádné pochybení ale nakonec neodhalili. Každý si podle Kopřivy chrání svou pověst.

„Nedokážeme si představit, že by některému z vinařů jeho stavovská čest dovolila falšovat víno tímto způsobem, respektive pokud by se na to přišlo, zdiskreditovalo by ho to a jsme přesvědčeni, že by to nikomu nestálo za to,“ dodal mluvčí SZPI.

Vedle ledového vína letos nebude nejspíše ani víno slámové, které schne na rákosu, slámě nebo volně zavěšené. Také je velmi sladké a patří stejně jako ledové k dražším vínům - dva decilitry pořídíte v průměru za 500 korun.

Simona Bartošová, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme