Ledovce tají, jen ve vysokých horách mohou přechodně nabývat, říká český geolog

Podle vědců z univerzity v americkém Coloradu tají ledovce v Himálájích daleko pomaleji, než se od nich čekalo. Svoji studii zveřejnili ve vědeckém časopise Nature. Čeští geologové však mají opačné výsledky a odvolávají se i na další výzkumy po celém světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Himálaj

Himálaj | Foto: www.whatistrue.com

Američtí vědci měřili ubývání masy ledu ve vysokých asijských horách, jako jsou Himáláje, Pamír nebo Ťan-šan, pomocí systému satelitů v letech 2003 až 2010. Tvrdí, že se ztrácejí jen asi čtyři miliony tun ledu ročně, zatímco dosavadní výzkumy ukazovaly zmenšování až o 50 miliard tun.

Hydrolog a geograf, docent Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity však upozorňuje, že čeští vědci zjistili ve stejném časovém rozmezí v kyrgyzském Ťan-šanu naprosto opačné výsledky:

„Z našich podrobných geodetických měření s využitím satelitních snímků zjišťujeme, že tání je naopak velice rychlé. Ledovce se na splazech zkracují. Máme takové ledovce, které ustupují například o 40 až 50 metrů ročně. Vzniká z toho obrovské množství tavných vod, které naplní hráze ledovcových jezer a ty praskají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky měření komentoval ve Světě o deváté hydrolog a geograf Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK

Vědci z Colorada podle něho neprovádějí pozemní měření a pracují jen se satelitními snímky, které umožňují i hmotovou bilanci ledovců.

„My můžeme takto zjistit, jestli objem ledovcové hmoty, ale také sněhu přibývá nebo ubývá. Stejným způsobem probíhá výzkum grónského ledovce. Dovedu si představit, že se tam v poslední periodě zvýšil objem sněhových srážek v nejvyšších polohách a je větší, než byl v nějaké době na počátku měření. Nicméně vezmeme-li celkovou bilanci ledovců, tak se mi to nezdá. Jsou stovky prací po celém světě, které dokazují, že ledovce skutečně ubývají,“ říká.

Ledovec může opravdu přechodně narůstat díky sněžení nebo padajícím lavinám v oblastech ledovcových kotlů, zvaných kary, které se nacházejí ve vysokých polohách.

„Ale ledovec je jedno těleso. A jestliže registrujeme všude u splazů velmi výrazné ubývání, musí se to týkat celkové bilance, kde by měly ubývat. Ale jsou regionální odlišnosti. Například podobný výsledek teď znám z Patagonských And, z chilského návětří, kde se několik ledovců v poslední době prodloužilo,“ přiznává Janský.

Lucie Maňourová, Václav Sochor, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme