Ledovce v Himálaji tají rychlým tempem. Nedostatek vody zatím nehrozí

Himálajské ledovce se do konce století zmenší o polovinu. Tvrdí to nová vědecká studie, podle které se ale obyvatelé jihoasijských zemí o zdroj vody zatím bát nemusí. Potvrzující se zprávy o ústupu ledovců, hlavně vlivem globálního oteplování, jsou přesto alarmující.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Himaláje

Himaláje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nizozemští vědci z Utrechtské univerzity zveřejnili počítačovou simulaci, která ukazuje, co se může s ledovci stát.

Všechny scénáře, tedy nejen ty nejhorší, potvrzují, že tání zatím nezadržitelně pokračuje a může se stát, že v roce 2100 budou ledovce Baltoro a Langtang až o polovinu menší než dosud.

62 kilometrů dlouhý ledovec Baltoro, který se nachází v Pákistánu, je přitom jedním z nejdelších mimo polární oblasti a napájí řeku Indus. Druhý, Langtang v Nepálu, je zase zdrojem vody pro Gangu, další asijský veletok.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tání himalájských ledovců a jeho následcích informoval Robert Mikoláš

Příčinou ústupu ledovců je rostoucí teplota. Podle čínských vědců se mezi lety 1961 a 2008 zvýšila teplota v nadmořské výšce nad čtyři tisíce metrů nad mořem o jeden a tři čtvrtě stupně Celsia, což je dvojnásobek průměrného globální oteplování za ostatní století.

Nejhorší není jen samotné zmenšování ledovců, ale doprovodné jevy. Ledovce jsou součástí tisíců ekosystémů a jejich role při udržování lidské populace je klíčová.

Nizozemští vědci tvrdí, že v nejbližších desetiletích se lidé nedostatku vody bát nemusí díky stále bohatým dešťovým srážkám během monzunových dešťů. Nikdo ovšem nedokáže odpovědět na otázku, jak na tom budou další generace.

Robert Mikoláš, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme