Letní počasí na Antarktidě vyvolalo nejrychlejší tání ledu za posledních tisíc let

V letních měsících nyní v Antarktidě odtává nejvíce ledu za posledních tisíc let. Oznámili to dnes britští a australští vědci, kteří prováděli měření na Antarktickém poloostrově. Ten je nejsevernější a největší částí antarktické pevniny s horami sahajícími do výšky 2000 metrů. Na rozdíl od většiny kontinentální části tam led odtává každé léto.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká stanice Johanna Gregora Mendela leží v severní části ostrova Jamese Rosse na pobřeží průlivu prince Gustava. Vlevo v pozadí tufový kužel Bibby Hill, vpravo na horizontu severní část Antarktického poloostrova (Grahamovy země).

Česká stanice Johanna Gregora Mendela leží v severní části ostrova Jamese Rosse na pobřeží průlivu prince Gustava. Vlevo v pozadí tufový kužel Bibby Hill, vpravo na horizontu severní část Antarktického poloostrova (Grahamovy země). | Foto: Daniel Nývlt

Vědci v blízkosti severního cípu Antarktického poloostrova, na ostrově Jamese Rosse, navrtali sondu 364 metrů hluboko do ledu. Zjistili, že se teplota v uplynulých 600 letech postupně zvyšovala o 1,6 stupně Celsia, za posledních 50 let se ale míra tání prudce zintenzivnila. Když teploty ještě stoupnou, tání by podle vědců mohlo být dramaticky rychlé.

„V posledních letech v některých částech Antarktidy stoupají teploty, zatímco v jiných klesají. Je to trošku odlišná situace oproti Arktidě. Zatímco Antarktida se otepluje i ochlazuje zároveň, Arktida se jednoznačně otepluje,“ uvedl na Radiožurnálu geolog a popularizátor vědy Václav Cílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O studii australských a britských vědců, podle které led v Antarktidě teď rekordně odtává, jsme v na Radiožurnálu mluvili s geologem Václavem Cílkem.

„A je to poměrně znepokojivé, protože se jedná o plochy milionů kilometrů čtverečních,“ zdůraznil.

Proces oteplování podle něj člověk urychluje vypouštěním oxidu uhličitého. „A jsou velké obavy, že pokud teplota stoupne ještě o něco víc, proces už nebude možné pořádně zastavit, protože do ovzduší se začne dostávat oxid uhličitý nebo metan, který je vázaný právě ve zmrzlé půdě nebo v ledu,“ upozornil.

Podivné chování klimatu

Geolog připomněl, že k termínu global warming, tedy globální oteplování, v poslední době přibyl i termín global weirding, tedy podivné chování klimatu. „Všichni máme pocit, že počasí je v posledních letech nějaké divné. A stejný pocit mají Eskymáci i obyvatelé okolo Arktidy a Antarktidy.“

Některé extrémní klimatické jevy z poslední doby jsou podle něj příznakem klimatických změn, které mají přírodní základ a jsou pravděpodobně lidmi urychlené.

„A je to něco, v čemž už žijeme a bude žít nadále. Ale může to mít velké dopady, protože například v posledních pěti nebo sedmi letech se pozastavuje produkce potravin právě následkem rozkolísaného klimatu. Jsou to zejména horká léta,“ vysvětlil.

Vladimír Kroc, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme