Letošní mrazy jsou nezvyklé hlavně svou délkou, říká klimatolog Pretel

Začátek této zimy připomínal spíše jaro, teď většinu Evropy ovládlo arktické počasí. Kde se současné extrémní teploty vůbec vzaly? Podle klimatologa z Českého hydrometeorologického ústavu Jana Pretla nejde o nic výjimečného, letošní mrazy jsou ale nezvyklé svou délkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatolog Jan Pretel posluchačům vysvětlil | Foto: Jan Rosenauer

Příchod velmi nízkých teplot je podle Jana Pretla téměř vždy spojen s tlakovou výší nad Ruskem.

„Vpády arktického vzduchu jsou někdy intenzivnější, někdy jsou méně intenzivní. V podstatě takový vpád tady máme každý rok, ale kratší dobu,“ říká klimatolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klimatolog Jan Pretel v Ranním interview Radiožurnálu

Současné mrazivé počasí trvá už druhý týden a zřejmě hned tak neskončí. V noci na dnešek naměřila rekordní teplotu víc než polovina stanic, na Kvildě spadla až na -39,4 stupně.

„Když se podíváme na průběhy zim za posledních 50 let, tak vidíme, že obdobné situace s velmi nízkými teplotami tady byly i v době nedávno minulé, naposled v roce 2009, 2006 nebo 1996. Ale podle průběhu posledního týdne a perspektivy do nejbližšího budoucna se mi zdá, že už to období bude patřit mezi ta delší,“ potvrzuje Pretel.

Hovořit o trendu je však podle něj z klimatologického hlediska předčasné. Chybí totiž dlouhá časová řada, která by případné statisticky významné změny klimatu potvrzovala.

„Asi bych potřeboval, a říkám to v uvozovkách, abych tady každý rok měl takového desetidenní období, kdy teploty budou pod minus 20 stupňů, pak by se dalo uvažovat o nějaké statistické významnosti. Ale k této situaci naštěstí nedochází,“ podotkl Jan Pretel.

Jan Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme