Liberec pořídil nejstarší bonsaj ve střední Evropě. Jasmínový pomerančovník je starý 337 let

Liberecká botanická zahrada získala bonsaj, která je stará 337 let. Tropický stromek murája latnatá, nebo také jasmínový pomerančovník, pochází z Číny, odkud ho jeho majitelé vyvezli, aby jej zachránili před komunistickým režimem. Jde o nejstarší bonsaj ve střední Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

337 let stará bonsaj, novinka liberecké botanické zahrady. Údajně je nejstarší evropskou bonsají

337 let stará bonsaj, novinka liberecké botanické zahrady. Údajně je nejstarší evropskou bonsají | Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas

Strom je asi metr a půl vysoký s drobnými kulatými tmavě zelenými listy. Vyznačuje se hlavně nádherným kmenem, který je na tak malý strom mimořádně široký. I s podmiskou váží dřevina něco přes 100 kilogramů.

Murája latnatá (Murraya paniculata) patří do čeledi routovitých, stejně jako například citrusy. Kvete drobnými bílými květy a omamně voní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Liberecká botanická zahrada koupila nejstarší bonsaj ve střední Evropě

Rostlina stará 337 let má za sebou bohatou historii a tak vysokého věku se mohla dožít jen díky řadě velmi pečlivých ošetřovatelů.

Podle Jaroslava Pišla z Bonsai centra v Libčanech pochází miniatura z Číny, odkud ji její majitelé odvezli na Tchajwan, aby ji uchránili před komunistickým režimem. Tam ji před dvaceti lety koupil a přivezl do Čech právě pan Pišl.

Cena takové bonsaje se nedá přímo vyčíslit, dalo by se ale říct, že každý rok odpovídá jedné tisícikoruně. Podle ředitele Liberecké botanické zahrady Miloslava Studničky jde o nejstarší bonsaj ve střední Evropě.

Kdo je příliš rychlý a netrpělivý, připravuje bonsaj k výstavě pět let

Číst článek

Botanická zahrada si miniaturní strom mohla koupit díky vysoké návštěvnosti v letošním roce. Ředitel Studnička doufá, že počet návštěvníků v následujícím roce, i třeba kvůli muráje, ještě vzroste.

Jasmínový pomerančovník se musí napřed v novém prostředí zahrady aklimatizovat, návštěvníci by ho ale mohli vidět už příští měsíc. Měl by se totiž přestěhovat do expozice, kde ho bude chránit silné sklo.

Lucie Fürstová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme