Liberečtí ochránci přírody koupili lesík Opičák, zachránili ho před zánikem

Místo pro přírodu je název sbírky, která pomohla ochráncům přírody zachovat na řadě míst v Česku cenné přírodní lokality. V Liberci se jedné z organizací Českého svazu ochránců přírody podařilo nedaleko letiště a obchodně-průmyslové zóny Sever koupit pseudolužní les Opičák a zachránit ho pro budoucnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesy na Křivoklátsku jsou v letním období opravdu husté

Lesy na Křivoklátsku jsou v letním období opravdu husté | Foto: Filip Jandourek

Les se podle tvrzení některých místních lidí jmenuje Opičák proto, že tam kdysi vojáci základní služby neúnavně a pravděpodobně i neradi trénovali vojenský dril.

Možná je to i jinak. Pravdou ale je, že v něm byla ještě za první republiky cihelna a že místní Nebeské rybníčky vznikly po válečném bombardování. Teď je v Opičáku pseudolužní les a žije v něm spousta ptactva, které se v Liberci běžně nevidí.

„My jsme postupně zjistili, že tento lesík je opravdu zajímavý a ohrožený v této lokalitě Liberce. Z jedné strany se rýsovaly plány na rozšíření letiště, z druhé strany byla průmyslová zóna a nám bylo jasné, že pokud se nějakým způsobem nedomluvíme s tehdejším vlastníkem Lesy ČR a s městem, tak tato lokalita možná zanikne,“ vysvětluje Květa Morávková z Českého svazu ochránců přírody Armillaria, která je zároveň městskou zastupitelkou za hnutí Změna pro Liberec.

Přehrát

00:00 / 00:00

V libereckém lesíku Opičák, který koupili a zachránili místní ekologové, natáčela Ivana Bernáthová

Po tom, co se Opičák podařilo díky penězům ze sbírky Místo pro přírodu koupit, členové Armillarie odstranili z lesíka černé skládky, postavili vstupní bránu a uvnitř věž k pozorování ptactva.

„V lesíku je spousta starých stromů, které mají spoustu dutin využívaných šplhavci jako je žluna zelená, někdy i datel, pravidelně strakapoud velký, hnízdí tam taky krahujec obecný, je tam velká kolonie drozda kvíčaly,“ popisuje ornitolog Martin Pudil ze Severočeského muzea v Liberci, který z pozorovatelny sleduje pomocí dalekohledu řadu zajímavých druhů.

Lidé, kteří chodí do Opičáku na procházku, pozorovatelnu hodně využívají a nejvíc se kochají pohledem na Nebeské rybníčky. „Jsem překvapena, jak je to tady úžasné, protože pozorovatelna bezvadně zapadá do přírody,“ chválí nápad jedna z návštěvnic.

Ochránci přírody kupují pozemky. Na nich pak zakládají soukromé rezervace

Číst článek

Během uplynulých let se ale objevily i problémy s vandaly, kteří zničili místní interaktivní naučnou stezku. Znelíbila se jim navíc i přírodní barva dřeva pozorovatelny.

„Už je to popsané nápisy, to by se nemělo dělat. Měli bychom trochu ctít přírodu, protože jednou ti to příroda může moc škaredě oplatit,“ zlobí se Dimo, který se zašel na pozorovatelnu podívat.

Ochránci přírody samozřejmě hlídkovat v lese nemůžou a tak trpělivě napravují po vandalech, co se dá. Zlobí je i další věc – romantickým rybníčkům hrozí odvodnění. „Bohužel vlivem stavební činnosti obchodně-průmyslové zóny v dosahu tam došlo k určitým změnám ve vodním režimu,“ vysvětluje Květa Morávková.

S majitelem nedalekého domku se chce dohodnout, aby při odvodňování svého pozemku postupoval šetrněji a pomohl rybníčky zachovat. Do budoucna hodlá Armillaria zachránit před výstavbou i sousední louku a věnovat se na ní ekovýchově.

Ivana Bernáthová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme