Lidé s opičími maskami poběží Prahou, podpoří záchranu goril v Kamerunu

Stovky běžců s opičími maskami dnes ve 14 hodin vyrazí na pětikilometrovou trasu charitativního Běhu pro gorily. Během od Pražského hradu směrem do centra podpoří vzácné gorily nížinné v africkém Kamerunu. Praha se připojila k dalším evropským metropolím, které se snaží ohroženému druhu zajistit přežití, už potřetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bikira poprvé s pražskými gorilami | Foto: Rostislav Stach

„Goril nížinných je zhruba 150 tisíc jedinců. Je to stav, který se může zdát jako vysoký, nicméně odhady vědců jsou, že pokud nezačneme gorily chránit, tak jim v následujících 20 letech jim hrozí kompletní vyhynutí,“ vysvětluje Jana Ptačinská Jirátová ze spolupořádající pražské zoo, proč se ochránci zvířat soustředí v poslední době právě na gorily.

V ceně startovného ve výši 500 korun je i gorilí maska. Výtěžek půjde na nový projekt Toulavý autobus, který v Kamerunu bude děti v rámci vzdělávacího programu vozit do záchranného centra goril.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek

„Letos jsme se rozhodli, že budeme financovat projekt, který jsme nazvali Toulavý autobus. A smyslem tohoto projektu je svážet děti z pralesních oblastí do měst do záchranných stanic, kde by se zaprvé setkaly s gorilami a zadruhé kde by si prošly takovým vzdělávacím programem a tím si vytvořily pouto ke gorilám,“ popisuje Jirátová.

Loni se na startovném vybralo přes 163 tisíc korun, které zaplatily vybavení pro strážce biosférické stanice Dja v Kamerunu a také obrázkové knihy o gorilách pro děti ve středoafrických zemích.

Zoo Praha se podílí i na dalších projektech na záchranu goril. „Jednak je to přímá podpora strážců pralesů, konkrétně v biosférické rezervaci Dja, kteří jsou ve válce s pytláky. Poskytujeme jim materiální vybavení. Potom jsou to především vzdělávací aktivity, které připravujeme spolu s místními ochránci přírody, s učiteli a podobně. Vzdělávací aktivity se orientují hlavně na děti,“ uvádí ředitel zoo Miroslav Bobek.

Běh pro gorily není jen pro běžce. Trasu lze projít vycházkovým tempem, s kočárkem, psem nebo třeba projet na koloběžce.

Martin Mašek, Mirko Kašpar, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme