Loď Rainbow Warrior III je připravena bojovat proti ekologickým zločinům

Rainbow Warrior - Duhový bojovník znovu vyplouvá. Ještě před tím, než se vydá do dalšího boje, zavítá dnes do domovského přístavu v Amsterodamu. Legendární loď hnutí Greenpeace je už třetí v řadě. Oblékla se ovšem do zcela nového hávu. Mezi prvními se po její palubě prošla zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Duhový bojovník Rainbow Warrior III | Foto: Klára Stejskalová

„Seděli jsme v kajutě, pili kafe, pivo a najednou bomba. Loď začala hořet. A za pár minut další bomba. Bylo načase z lodi rychle zmizet,“ říká 62letý Novozélanďan Reen Achtenberg, který zažil nejdramatičtější momenty na Rainbow Warrior na vlastní kůži.

„Byl to šok. Loď přijela ze Spojených států na Nový Zéland do Aucklandu, abychom protestovali proti jaderným zkouškám na francouzském atole Muroroa,“ vypráví Achtenberg.

Za útokem, který znamenal konec první Rainbow Warrior, stáli agenti francouzské tajné služby. Reen se dnes už na lodi neplaví, premiéru Duhového bojovníka s pořadovým číslem III, si nemohl nechat ujít.

Na palubě dvojstěžníku se objevuje kapitán Joel Stewart a zpravodajce Českého rozhlasu Kláře Stejskalové ukazuje všechny technické vymoženosti, které loď postavená tentokrát přímo na míru, má.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nového Duhového bojovníka Rainbow Warrior III si prohlédla zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Na této lodi můžeme operovat jen s malou posádkou 14 lidí. Je to plachetnice, ale máme tu dieselový motor s čističkou zplodin. Pitnou vodu získáváme odsolováním z moře a je tu i zařízení na zpracování odpadu.“

Kapitán je z nové lodi nadšený. Spokojenost neskrývá ani biolog a šéf týmu Christian Bussau: „Vše bylo vyrobeno tak, abychom ukázali, že i loď může být šetrná k životnímu prostředí. Například tady v Hamburku velké výletní lodě znečišťují přístav, přitom je dnes možné mít katalyzátory, které minimalizují škodlivé látky.“

Investice ve výši 23 milionů eur se podle Christiana Bussaua vyplatila i z dalších důvodů: „Když se podíváte tímto směrem, uvidíte tam dva velké čluny s hliníkovou podlahou. A tady máme speciální dveře na boku lodi.“ Ty se otevírají přímo nad hladinou moře.

„Dřív jsme měli problém, jak rychle naskočit do člunu nebo se z něj rychle dostat dovnitř. Tohle nám umožňuje nasazení člunů i při špatném počasí ve vysokých vlnách. A taky tu máme heliport. Helikoptéra nám umožní monitorování široké oblasti a také vysazení aktivistů,“ vysvětluje Bussau.

Posádka se na nové Rainbow Warrior III zabydluje | Foto: Klára Stejskalová

Vybavení lodi je strohé a účelové. Kajuty ani společenská místnost žádný velký komfort neposkytují. Hlavním cílem lodi je boj.

„Pojedeme tam, kde dochází k znečišťování a ničení životního prostředí. S našimi rychlými čluny, helikoptérou a našimi dobrovolníky se to budeme snažit zastavit,“ říká Bussau.

Dalšími zastávkami nového Duhového bojovníka budou podle kapitána Stewarta Amsterodam, Londýn, Marseille: „A pak do New Yorku, kde spustíme první velkou kampaň proti spalování uhlí pro výrobu elektřiny. Energie je jednou z důležitých otázek a je třeba na ni zaměřit pozornost,“ je přesvědčený Američan, který se pro Greenpeace plaví už 22 let.

„A pak do Latinské Ameriky, kde se budeme zasazovat za zachování deštného pralesa. A taky budeme poblíž všech důležitých konferencí, abychom vyslali signál politikům,“ dodává kapitán Stewart.

Greenpeace je největší světovou ekologickou organizací, její metody přímé akce ale mnohé pobuřují. Někteří mluví i o ekoterorismu.

„Nejsme žádní teroristé. Snažíme se upozornit na problémy. Třeba na únik toxických látek do Dunaje v Maďarsku. Používání čistějších technologií - to je náš cíl. Ukázat lidem tyto možnosti a tlačit vlády a velké podniky, aby skoncovaly s praktikami, které znečišťují naši planetu. Nikdo nechce pít vodu, po které by onemocněl. Chceme lepší svět, to přeci není terorismus," říká Reen Achtenberg, který zasvětil práci pro Greenpeace celý život.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme