Lodní šrouby narušují potravní řetězec

Turbulence vytvářené lodními šrouby zřejmě citelně narušují vodní ekosystémy. Při každé otočce přijde o život velké množství drobných korýšů, kteří jsou základem potravního řetězce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klanonožec

Klanonožec | Foto: Uwe Kils, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Motorové čluny svým hlukem i rychlým pohybem mohou stresovat vodní ptáky, ryby a další živočichy žijící ve vodním prostředí. Výzkum biologů z Virgininského institutu mořského výzkumu nyní dokazuje, že ušetřeni nejsou ani příslušníci sotva viditelného zooplanktonu. Vědci se zaměřili na klanonožce (Copepoda), kteří jsou jeho hlavní součástí. Tito korýši, mezi které patří třeba akvaristům dobře známé buchanky, jsou velcí kolem jednoho milimetru a představují zdroj potravy pro ryby i další vodní živočichy.

Vzorky vody odebrané v zátoce Chesapeake ukazují, že v místech s častým pohybem člunů je v populaci klanonožců asi 34 % mrtvých jedinců. V místech, která jsou frekventované lodní dopravy ušetřena, je to jen necelých 6 %. Zkoumání vzorků vody odebraných z vln za projíždějícím člunem a laboratorní experimenty ukázaly, že zvýšenou mortalitu klanonožců mají na svědomí turbulence vytvářené lodními šrouby. Podíl mrtvých korýšů se zvyšuje spolu s otáčkami šroubu a intenzitou turbulencí. Rychle jedoucí čluny tak mohou citelně narušovat celý potravní řetězec. Zároveň nevědomky usnadňují růst vodního květu, který klanonožci pomáhají držet pod kontrolou.

Zdroj: Virginia Institute of Marine Science, Journal of Experimental Marine Biology and Ecology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme