Madagaskarský pavouk tká nejpevnější biomateriál na světě

Obří sítě pavouků z Madagaskaru jsou podle nové studie utkané z vůbec nejpevnějšího biomateriálu na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavouk Caerostris darwini tká enormně velké sítě

Pavouk Caerostris darwini tká enormně velké sítě | Foto: Lalueza-Fox, C.; Agnarsson, I.; Kuntner, M.; Blackledge, T. A.

Pavouk Caerostris darwini z čeledi křižákovití tká enormně velké sítě nad potoky a říčkami Madagaskaru. Plocha sítí, které na každém břehu ukotvují vlákna dlouhá až 25 metrů, dosahuje až 2,8 metrů čtverečních. Účelem sítě je lapat hmyz poletující nad vodou, což spolu s obřími rozměry vyžaduje extrémní pevnost a pružnost vláken pavoučího hedvábí. Tým amerických a slovinských vědců na Madagaskaru odchytil několik živých exemplářů a vypustil je do skleníku, který pavouci zanedlouho zabarikádovali svými sítěmi. Vědci tak měli příležitost studovat vlastnosti čerstvě utkaných vláken.

Hedvábí všech druhů pavouků je extrémně pevné, ale vlákna, která tkají madagaskarští pavouci, podle výsledků experimentů představují naprostou špičku. Jsou dvakrát pevnější a flexibilnější než jakákoli známá hedvábná vlákna. Syntetický kevlar, který se používá k výrobě neprůstřelných vest, pavoučí vlákna svou pevností překonávají rovnou 10x. Autoři studie jsou přesvědčeni, že hedvábí pavouků Caerostris darwini je vůbec nejpevnějším známým materiálem biologického původu. Unikátní vlastnosti vláken zřejmě v evoluci vznikly spolu s neobvyklou ekologií pavoučího druhu, který své sítě věší přímo nad vodu.

Zdroj: Science Now, PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme