Malá pumpička pro velkou kočku

Malé zařízení může přinést velkou úlevu jedněm z nejobtížnějších zvířecích pacientů - velkým kočkám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levhart | Foto: Jan Rosenauer

Poskytnout úlevu od pooperační bolesti domácím kočkám je relativně snadné. V případě velkých kočkovitých šelem chovaných v zajetí to představuje komplikovaný problém. Podávání injekcí je náročné a pro zvíře stresující. Tygři, lvi a jejich příbuzní při bolestech přestávají žrát, takže "podstrčit" jim analgetika do oblíbené pochoutky nelze. Pokusy s transdermálními náplastmi, ze kterých se lék postupně uvolňuje, se také nesetkaly s úspěchem, protože kočka si náplast obvykle strhne hned, jak se probere z narkózy.

Tým veterinářů z Wildlife Conservation Society a Univerzity Tennessee teď ale na dvojici levhartů úspěšně vyzkoušel novou metodu: osmotickou pumpu, která se už během operace umístí pod kůži zvířete. Celé zařízení může být dlouhé od 1,5 do 5 centimetrů. Lék je uzavřen v kapsli s polopropustnou membránou, kterou do kapsle proniká krevní plasma. Léčivo je pak vytlačováno malým otvorem na vrcholku kapsle. Pumpa může uvolňovat léčivo do krve celé týdny a k jejímu odstranění stačí jednorázový odchyt a znehybnění zvířete.

Výsledky studie popisuje článek v časopise American Journal of Veterinary Reserch.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme