Mapa českých vědců prozradí, kde je nejvíce nebezpečných klíšťat

Čeští vědci sestavili mapu míst, ve kterých hrozí nákaza klíšťovou encefalitidou. Vycházeli z údajů dodaných družicemi. Míra rizika je na mapě rozlišená barevnou šestistupňovou škálou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště (ilustrační foto)

Klíště (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Metodiku zpracování dat připravil tým katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vedený Janem Kolářem.

„Výzkum spočíval ve vytipování míst, kde by se potenciálně mohla klíšťata vyskytovat ve větší míře,“ popisuje Kolář.

Tým vycházel z faktu, že klíště jako přenašeč žije v oblastech, kde má příhodné podmínky. K sestavení klíšťové mapy proto využili družicová data.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mapa českých vědců prozradí, kde je nejvíce nebezpečných klíšťat. Projekt přibliž jeden z autorů Jan Kolář z PřFUK

„Podmínky jsou v lesních porostech různorodé, proto jsme se snažili využít vlastnosti družice, která sleduje různé lesní oblasti z elektromagnetického záření, a podle toho vytipovat, kde by se klíšťata mohla vyskytovat,“ vysvětluje Kolář.

Vědcům pomohl také Státní zdravotní ústav, který výskyt klíšťové encefalitidy monitoruje.

„Jednotlivé oblasti jsme nepojmenovali, že to je listnatý, jehličnatý nebo smíšený les. Řídili jsme se tím, jak to vidí družice. Ale hledali jsme souvislosti s údaji, které nám poskytl Státní zdravotní ústav, který má dlouhodobou sledovací řadu výskytu onemocnění encefalitidou,“ dodává Jan Kolář.

Klíšťová mapa zobrazuje riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou. Míra je vyjádřena v šesti barevně odlišených stupních od zelené (bez rizika) po fialovou (velmi vysoké riziko).

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme