Medvěd zatoulaný na Břeclavsku se zatím nenašel. Buďte opatrní, varují úřady

Pátrání po medvědovi, který se pohybuje v okolí Břeclavi, je zatím neúspěšné. Šelma se tam zatoulala nejspíš ze Slovenska a hledá potravu, přiblížit se proto může i k obydleným částem obcí a měst. Podle odborníků by ale bezdůvodně na lidi zaútočit neměla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd grizzly | Foto: Alena Houšková | Zdroj: Český rozhlas

„Zahnula do lesa a po 500 metrech se jí vylekal kůň. Postavil se tam medvěd. Kůň začal utíkat a medvěd za nimi chvilku běžel. Když se dcera podívala, už tam nebyl,“ popisuje setkání své patnáctileté dcery s medvědem při vyjížďce na koni Michala Polláková z Lanžhota.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lesníci na Břeclavsku stále pátrají po medvědovi. Vystrašit měl při vyjížďce na koni dívku v okolí Lanžhota, od té doby ho ale nikdo neviděl

„Říkala, že i křičel. Řval po lese. Nemohlo to být nic jiného,“ myslí si Polláková.

Medvěd se v okolí pohyboval už před třemi lety, podle matky to může být tentýž, co v minulosti.

„Potřebují upadnout do pravého zimního spánku, teploty kolem nuly a sníh. Takže je to díky tomu, že je mírná zima. Vzbudil ho pravděpodobně hlad a teplo, takže shánění potravy,“ upřesňuje chovatel medvědů z brněnské zoologické zahrady Milan Šebesta.

Přirozenou potravu však medvěd v lese teď nenajde, musí se tedy vydat do blízkosti lidských obydlí.

„V takovém případě bych medvěda nerušil a radši bych zavřel dveře, nechal ho klidně rozbít popelnice, prohrabat je. On se odebere někam jinam, nebude tam dlouho. Jde mu jen o potravu,“ vysvětluje Šebesta.

Pátrání bude pokračovat

Nikdo z lesníků a ani příslušných úřadů však pobyt medvěda na českém území dosud nepotvrdil.

„Pracovníci OŽP MěÚ Břeclav a Lesů ČR už byli v terénu, byli se podívat, zda najdou stopy po medvědovi, nicméně terén je hodně podmáčený, takže zajistit stopy v současné chvíli nebylo možné,“ uzavírá mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Lesníci budou okolí Lanžhota a Tvrdonic prohledávat i zítra, medvěd však může být i o několik kilometrů dál. Přesto úřady nabádají při procházkách v lese k opatrnosti.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme