Městští holubi: zásobárna lidských patogenů

Městští holubi mohou člověku zkomplikovat život i jinak než tím, že se pletou pod nohy a zanechávají po sobě nánosy trusu. Španělští vědci zjistili, že tito ptáci jsou přímo prolezlí bakteriemi, které mohou vyvolávat lidská onemocnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holubi na náměstí

Holubi na náměstí | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Španělští výzkumníci pomocí vystřelovacích sítí polapili více než 100 holubů skalních (Columba livia), kteří poletují ulicemi a náměstími Madridu. Všichni odchycení ptáci se zdáli být zcela zdraví a nevykazovali žádné známky infekce. Analýza jejich krve a střevního výplachu ale ukázala, že ptáci jsou létající zásobárnou patogenních bakterií. Naneštěstí těch lidských.

U více než 52 % holubů vědci našli bakterii Chlamydophila psittaci, která u člověka vyvolává takzvanou papouščí nemoc neboli psitakózu. Ještě větší počet holubů (69 %) nesl bakterii Campylobacter jejuni, která je považována za nejčastějšího původce střevních onemocnění a otrav z jídla. Objev ukazuje, že holubi žijící ve městech mohou být bezpříznakovým rezervoárem lidských patogenů a kontakt s nimi může pro člověka představovat určité riziko. Přenos bakterií z holubů na člověka je sice vzácný, ale přesto k němu může dojít ať už přímým kontaktem, prostřednictvím aerosolů nebo z kontaminované vody či jídla.

Zdroj: Acta Veterinaria Scandinavica

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme